6 nejhorších obchodů roku 2014

| redakce

Přestože jsou americké akcie jen pár procent od historických maxim a letos jsou stále v plusu, hodně investorů se v tomto roce pořádně spálilo. Například těmito šesti obchody.

1. Ropa

Analytici sice očekávali, že cena ropy letos klesne, ale takhle prudký pokles nečekal nikdo. Ropa WTI i Brent zlevnily letos zatím o zhruba 45 % a jsou nejnižší za pět let. Proč? Důvodů je několik - vyšší produkce v USA, nadprodukce ropy v zemích OPEC, cenové války na Blízkém východě, zpomalující světová ekonomika, posilující dolar. Faktem je, že ropa prudce zlevnila a Saúdská Arábie ji klidně nechá spadnout ještě níže.

2. Ruský rubl

Ruská měna se letos dostala do úplně nového světla. Rusko zabralo Krym a rozpoutalo válku ve východních částech Ukrajiny, což vyvolalo vlnu sankcí ze strany Západu. K tomu se přidaly klesající ceny ropy. Centrální banka přitom mnoho nástrojů, jak zastavit propad rublu, už nemá. A země se propadá do recese.

3. Sázka proti Billu Ackmanovi

Jedním z nejlepších obchodů roku 2013 bylo sázet proti hedgeovému fondu investora Billa Ackmana, který sázel na pokles ceny akcií společnosti Herbalife. Ackman veřejně označil společnost za pyramidovou hru a předpověděl pád jejích akcií k nule. Jenže tato sázka mu nevyšla, akcie Herbalife v roce 2013 posílily.

V letošním roce se však tento příběh otočil. Společnosti Herbalife se mimo USA nedařilo, zákazníkům se nelíbí nový web firmy a společnost musela zaplatit 15 milionů USD v soudní při o to, zda je její byznys pyramidovou hrou. Ackman tak prožil se svou sázkou proti Herbalife skvělý rok, jeho fond posílil zhruba o 40 %.

Akcie Herbalife a sázky na pokles
Akcie Herbalife a sázky na pokles
  • 1
  • 2
reklama
reklama