Co musíte ráno vědět (18. prosince)

| redakce

Jak si ve středu vedly světové burzy, co nového v tématu propadu rublu a jak se dá z Vladimira Putina udělat hollywoodská star? To všechno musíte hned ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu výrazně posílily a index S&P 500 se vrátil nad 2 000 bodů

Akciové trhy ve Spojených státech během první poloviny obchodování posilovaly, a smazaly tak část ztrát z předchozích tří dnů. Pozornost investorů se soustředila na zasedání FOMC, ze kterého vyplynulo, že Fed ještě minimálně tři měsíce nezvýší sazby. Navíc snížil výhled inflace, na kterou se chce při nastavování sazeb výrazně zaměřit. Akcie tak pokračovaly ve zpevňování a nakonec přidaly přes 2 %. Index Dow přidal 1,69 % na 17 356,87 bodu, S&P 500 posílil o 2,04 % na 2 012,89 bodu a Nasdaq zpevnil o 2,12 % na 4 644,31 bodu. Za posledních pět obchodních dnů jsou ale indexy stále níže o zhruba 3 %. Ve středu se dařilo akciím ve všech základních sektorech, přičemž energetika přidala okolo 4,5 %, průmysl posílil jen zhruba o 1,2 %. Index volatility VIX spadl o zhruba 18 % na asi 19,3 bodu, výnosy 10letých státních dluhopisů USA se zvýšily o 8 bazických bodů na 2,14 %.

Fed vypustil z prohlášení frázi "po delší dobu" u vyjádření o nízkých úrokových sazbách. V prohlášení jen stojí, že bude ve zvyšování sazeb trpělivý. Dříve tam bylo napsáno, že bude čekat "delší dobu". Zároveň však Fed dodal, že současné stanovisko je plně v souladu s tím předchozím. Jinými slovy, říká jinak to samé. Banka také poznamenala, že ekonomická aktivita expanduje mírným tempem, podmínky na pracovním trhu se dále zlepšily a inflace se drží pod cílem, což je důsledek nízkých cen energií. Střednědobý výhled Fedu pro úrokové sazby klesl na 1,125 %.

Akcie v USA jsou drahé i po nedávných poklesech. A výhled není úplně růžový

2. Evropské akcie ve středu posílily druhý den v řadě díky ropnému sektoru

Evropské akcie ve druhé polovině obchodování smazaly úvodní ztráty a zakončily druhý den za sebou nad nulou díky energetickému sektoru. Britský FTSE 100 zakončil prakticky na nule se ziskem 0,07 %, francouzský CAC 40 připsal 0,46 % a německý DAX naopak 0,2 % ztratil. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,3 % a smazal původní více než procentní ztrátu. Akcie společností Total a Royal Dutch Shell táhly nahoru sektor ropných společností, zatímco cenné papíry Rio Tinto vedly zisky v sektoru základních materiálů. Nedařilo se naopak bankám a potravinářskému sektoru. "Přinejmenším se dá říct, že se nacházíme v dost volatilním prostředí," říká Dirk Thiels z KBC Asset Management. "Dá se narazit na mnoho příležitostí, na druhou stranu je však spousta věcí, kterých se musíme obávat," dodává.

Výhled pro evropské banky: V roce 2015 hrozí další odpisy, varují ratingové agentury

3. Pražská burza ve středu ztrácela, dolů ji opět vedly bankovní tituly

Index PX ve středu odepsal 0,45 % na 940,62 bodu. Burzu ve čtvrtek opět vedly dolů bankovní tituly. Komerční banka zastávala více než polovinu zobchodovaného objemu a ztratila necelé procento. Erste Group Bank zaznamenala sice výrazně nižší objem, ale rovněž oslabovala, a to o 0,66 %. Ztráty naopak vyvažovaly cenné papíry skupiny ČEZ, které připsaly 1,29 %, a dařilo se i mediální CME (+2,51 %) a tabákové společnosti Philip Morris ČR (+0,96 %).

Anketa: Očekávaní vítězové a poražení na pražské burze pro rok 2015

4. Očekávané události

Tradičně vycházejí statistiky počtů žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA, dále předstihové indikátory a index aktivity filadelfského Fedu. Čína zveřejní ceny domů, Německo podnikatelský index Ifo, Ukrajina průmyslovou výrobu, Spojené království maloobchodní tržby a Portugalsko index výrobních cen. Začíná dvoudenní zasedání Bank of Japan. Výsledky za třetí čtvrtletí oznámí mimo jiné Nike nebo Accenture. Evropští lídři zahájí dvoudenní summit v Bruselu, jehož tématy budou podpora Ukrajiny, politika vůči Rusku, evropská ekonomika, rozpočty zemí a navrhovaný investiční program. Pojišťovna MetLife se v USA dozví, zda je tak velká a systematicky významná, že zaslouží dohled Fedu. Americká Energy Information Administration vydává týdenní zprávu o zemním plynu. Co trhy čeká v celém týdnu, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. prosince

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDUJEME ŽIVĚ: Ruská měnová krize na spadnutí?

Ruská centrální banka uskuteční několik nových opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů, kterými otřásl prudký pokles rublu. Dodala, že společně s vládou chystá kroky, které v případě potřeby zajistí ruským finančním společnostem dodatečný kapitál. Situaci sledujeme živě ZDE.

6. Zeman: Ekonomické problémy Ruska jsou překonatelné

Současné ekonomické problémy Ruska jsou podle českého prezidenta Miloše Zemana otřesem, který je překonatelný. Destabilizace v zemi se neobává, naopak věří ve stabilizaci Ukrajiny. Řekl to na dotaz novinářů poté, co společně s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) znehodnotil dluhopis za čtyři miliony korun pořízený za peníze z prezidentského fondu. Zeman tím chce přispět na splacení státního dluhu.

7. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v listopadu klesly nejvíce od prosince 2008

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně klesly o 0,3 %, čekal se pouze 0,1% pokles po stagnaci v říjnu. Jádrové ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 % v souladu s odhady po 0,2% růstu v říjnu. Meziroční míra inflace v listopadu klesla na 1,3 % z 1,7 % v říjnu, jádrová inflace meziročně vzrostla jen o 1,7 %, očekávalo se stejně tempo jako v říjnu (1,8 %).

8. Česká národní banka ponechala hlavní úrokovou sazbu bez změny na 0,05 %

Česká národní banka podle očekávání na svém prosincovém zasedání rozhodla o zachování měnové politiky beze změny. Banka bude také pokračovat v současném režimu devizových intervencí s cílem držet kurz koruny poblíž 27 EUR/CZK.

9. Nejbohatší Rusové za poslední dva dny ztratili 10 miliard dolarů

Dvacet nejbohatších Rusů od pondělí dohromady ztratilo 10 miliard dolarů, když centrální banka nečekaně intervenovala a zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 17 % z 10,5 %, aby podpořila rubl, řítící se volným pádem dolů. Ruští miliardáři podle dat agentury Bloomberg dohromady kontrolují bohatství ve výši 174 miliard dolarů a v letošním roce přišli o 62 miliard poté, co západní státy uvalily na Rusko sankce kvůli anexe Krymu. Následně se na příjmech Rusů podepsala klesající cena ropy, na níž je ruská ekonomika do značné míry závislá.

10. Inflace v eurozóně v listopadu podle finálních dat zpomalila na 0,3 % meziročně

Inflace v eurozóně podle finálních dat v listopadu zpomalila na 0,3 % meziročně z 0,4 % v říjnu, jak předvídala i předběžná data. Jádrová inflace stagnovala na říjnových 0,7 %. Meziměsíčně se ceny v eurozóně snížily o 0,2 %, jak se očekávalo. Inflace v celé Evropské unii podle finálních dat Eurostatu v listopadu zpomalila na 0,4 % meziročně z 0,5 % v říjnu. Před rokem byla inflace v EU na jednom procentu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Putin jako hvězda

Ruská televize vysílá upoutávku na čtvrteční tiskovou konferenci Vladimira Putina v hollywoodském stylu.

reklama
reklama