Fascinující historie ropy

| redakce

Objem, o který se zvýšila produkce ropy v USA od roku 2008, je větší než produkce jakékoli země OPEC mimo Saúdské Arábie, píše ropný analytik Daniel Yergin. Ropa je teď na trzích tématem číslo jedna (nebo dvě, na forexu krvácí rubl). Její historie, kterou Yergin popsal v knize The Quest, je přitom stejně fascinující jako současnost. Nabízíme devět nejzajímavějších citací z této knihy.

1. Už 130 let čekáme, že ropa dojde

Už v roce 1885 varoval státní geolog Pensylvánie, že ropa je jen dočasným fenoménem a tehdejší mladí lidé se dožijí konce jejího používání. Ve stejném roce bylo Johnu Archboldovi, který byl Rockefellerovým parterem ve společnosti Standard Oil, řečeno, že pokles americké produkce je nevyhnutelný. Zpanikařil a se slevou odprodal část svých akcií ve firmě. O něco později byla objevena velká ropná pole v Ohiu, Kansasu, Oklahomě a Texasu.

2. Nepodceňujme dopad cen ropy na geopolitiku

Druhá světová válka učinila z ropy velmi cennou a strategickou surovinu. Ze sedmi miliard barelů, které použily spojenci, bylo 6 miliard z USA. V mnoha ohledech byla ropa pro celý konflikt klíčová.

Nedostatek ropy mohl z japonských válečných lodí udělat strašáky do zelí, což byl jeden z hlavních důvodů vstupu Japonska do války. Hitler zaútočil na Sovětský svaz nejen proto, že nenáviděl Slovany a komunisty, ale také kvůli ropným zásobám na Kavkaze. Obě strany se snažily přerušit dodávky ropy svým nepřátelům. Nedostatečné zásoby ropy zastavily postup generála Erwina Rommela v Severní Africe a postup George Pattona přes Francii po vylodění v Normandii.

3. V zemi je více ropy, než budeme kdy potřebovat. Problém je dostat ji ven

Od začátku průmyslové revoluce vytěžil svět asi 1 bilion barelů ropy. V současnosti se odhaduje, že v zemi je 5 bilionů barelů ropy, z nichž 1,4 bilionu je dostatečně kvalitních a technologicky a ekonomicky dosažitelných. Podle současných odhadů se těžba zvedne z 93 milionů barelů ročně v roce 2010 na 110 milionů barelů v roce 2030.

4. Ropa z nás dělá hlupáky

Třeba výskyt ropy v Saúdské Arábii pořádně pocuchal nervy těžařům ropy. V roce 1926 konstatovala jedna těžařská firma, že velké zásoby ropy spíše najde v Albánii než v Saúdské Arábii. Ve 30. letech se začalo mluvit o tom, že průzkum v Saúdské Arábii by měl být ukončen a odepsán jako ztrátový. Dnes je tato země největším těžařem ropy na světě.

5. S lepšími technologiemi objevujeme stále více

Podle studie United States Geological Survey tvoří 86 % ropných rezerv v USA nikoli to, co je odhadováno v době objevení ložiska, ale revize a dodatky k původnímu množství. Výstižně to shrnul Mark Moody-Stuart, bývalý šéf Royal Dutch Shell, když vzpomínal na dobu, kdy byl průzkumníkem ložisek. "Vždycky jsme říkali, že mnohem více ropy najdou inženýři, kteří ropné pole rozšiřují a zkoumají, než my, kteří ho skutečně našli."

6. Efektivita ve využívání energií výrazně vzrostla

Existuje jeden zdroj energie, který lidé za zdroj energie nepovažují. Je to efektivita. Ta může být největším přínosem pro energetické bilance v následujících letech. USA dnes využívají na výrobu jedné jednotky HDP méně než polovinu energie, kterou potřebovaly v roce 1970. Nové auto v 70. letech ujelo na galon benzinu 13,5 míle. Dnes na jeden galon ujede 30,2 míle. Do konce 90. let byly emise z výfukových plynů automobilů jen 1 % emisí ze 70. let.

7. V příštích dekádách nás čekají velké změny

Dnes vyspělý svět spotřebuje ročně 14 barelů ropy na osobu, rozvíjející se svět však jen 3 barely ropy na osobu. Co se stane, až spotřeba v rozvíjejícím se světě vzroste třeba na 6 barelů na osobu? Růst poptávky bude výrazný. Tento růst je skutečným měřítkem úspěchu - prosperující globální ekonomika, růst životní úrovně, konec chudoby pro miliardy lidí. Ve spotřebě ropy se USA, Evropa a Japonsko dostaly na vrchol. Další země to teprve čeká.

8. Státy se už desítky let snaží zbavit závislosti na ropě

"Spojené státy jsou na prahu chemické revoluce. V příštích deseti letech zažijeme růst odvětví, která nás zbaví závislosti na cizích zdrojích ropy. Budeme vyrábět benzin z uhlí, vzduchu a vody," psal deník New York Times v roce 1948. Od té doby se nic nezměnilo. Závislosti na ropě se nikomu zbavit nepodařilo.

9. Přes zdroje zelené energie tu ropa ještě nějakou chvíli bude

Historie říká, že energetická změna trvá dlouho. Trvalo více než století, než ropa nahradila uhlí. S nahrazením ropy to bude stejné.

Zdroj: fool.com

reklama
reklama