Takhle vypadají peníze, které teď skoro nikdo nechce

| redakce

Rusko se potýká s dramatickým pádem hodnoty rublu, který kromě klesajících cen ropy způsobily i sankce vyhlášené Evropskou unií a USA. Rubl ve srovnání s počátkem roku ztratil polovinu své hodnoty. Jak ruské peníze vůbec vypadají?

V Rusku se prý v úterý zastřelil první bankéř, který nevydržel nápor propadu měny na svou psychiku. Twitter je plný debat o pádu Medveděvovy vlády. Putin ještě v úterý večer mlčel a komunikoval jen prostřednictvím svého mluvčího. Spekuluje se také o omezení pohybu kapitálu, lidé v některých městech vykoupili všechny dolary a eura, které byly ve směnárnách.

Podle bulvárního serveru LifeNews je neomylnou známkou blížící se chudoby rozhodnutí moskevských celebrit snížit taxu požadovanou za účast na novoročních podnikových večírcích. Firmy prý nejsou schopné vyplácet slavné zpěváky a herce, kteří běžně požadovali honoráře v západních měnách. Část z nich žádá honoráře menší, jiní prý jsou ochotni brát i znehodnocené rubly.

"Tvrdé" měny jsou ale nyní v Rusku určitě v kurzu více, nemluvě o drahých kovech, špercích, ale třeba i elektronice. Panika, jak má být.

Rubl po (zatím poslední) měnové reformě

Ruský rubl (rusky рубль) je zákonné platidlo Ruska. Jeho ISO 4217 kód je od roku 1998 RUB. V tomto roce provedlo Rusko měnovou reformu, kdy se z 1 000 starých rublů RUR stal 1 nový rubl RUB. Jedna setina rublu se nazývá kopějka (rusky копе́йка). Název rubl nesla i měna, kterou používaly předchůdci současné Ruské federace, tedy carské Rusko a Sovětský svaz.

Znakem rublu je od 11. prosince 2013 písmeno Р s přetaženým spodním ramenem doplněným druhou rovnoběžnou úsečkou o něco níže, tedy ₽. A co že mají Rusové vůbec na bankovkách?

Zdroj: ČTK, Wikipedia, Bloomberg, LifeNews

reklama
reklama