Co musíte ráno vědět (19. prosince)

Co musíte ráno vědět (19. prosince)

| redakce

Jak si vedly akcie v USA a Evropě po zasedání Fedu, jak vidí situaci na trzích Vladimir Putin a která firma najala Rihannu jako kreativní ředitelku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek oživily, S&P 500 si připsal největší jednodenní zisk od ledna 2013

Americké akcie ve čtvrtek posilovaly, index S&P 500 zaznamenal největší zisk za téměř dva roky díky závazku Fedu, který po dvoudenním zasedání přislíbil, že sazby nezačne zvyšovat alespoň na několika dalších zasedáních. Index Dow ve čtvrtek zpevnil o 2,43 %, S&P 500 o 2,40 % a technologický Nasdaq o 2,24 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Microsoft, IBM, Goldman Sachs a Cisco Systems, které připsaly přes 3 %, nejméně úspěšná byla ve čtvrtek firma Boeing, jejíž cenné papíry posílily jen o 0,4 %.

Akcie v USA jsou drahé i po nedávných poklesech. A výhled není úplně růžový

2. Evropské akcie zaznamenaly největší třídenní zisk za dva roky

Evropské akcie ve čtvrtek rozšiřovaly zisky a mají za sebou nejúspěšnější třídenní řadu za poslední dva roky. Britský FTSE 100 připsal 2,04 %, francouzský CAC 40 3,35 % a německý DAX 2,79 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 2,8 %, všechny jeho sektory zakončily v plusu. Téměř čtyři procenta připsal stavební sektor a technologie, o necelá dvě procenta zpevnil sektor základních materiálů.

Výhled pro evropské banky: V roce 2015 hrozí další odpisy, varují ratingové agentury

3. Pražská burza ve čtvrtek oživila, bankovní tituly zastavily propad

Index PX ve čtvrtek připsal 1,12 % na 951,19 bodu. Bankovní tituly zastavily předchozí propad - Komerční banka připsala necelá dvě procenta a Erste Group Bank zpevnila o 2,7 %. Dařilo se také mediální CME (+5,06 %), znojemské společnosti Pegas Nonwovens (+3,73 %) a přes dvě procenta přidaly i akcie pojišťovny VIG a Unipetrolu. Skupina ČEZ naopak oslabila o 0,59 % a téměř 5 % odevzdaly cenné papíry O2 C.R. poté, co akcionáři ve středu na valné hromadě schválili poskytnutí půjčky mateřské skupině PPF až do výše 24,8 miliardy korun.

Anketa: Očekávaní vítězové a poražení na pražské burze pro rok 2015

4. Očekávané události

Bank of Japan oznámí rozhodnutí o nastavení měnové politiky. Naposledy v listopadu politiku nezměnila, v říjnu ale šokovala trhy rozšířením programu odkupu aktiv. Brazílie zveřejní data o inflaci a nezaměstnanosti, v Německu vycházejí údaje o výrobních cenách a index spotřebitelské nálady GfK. V eurozóně bude odhalen stav běžného účtu. Budou aktualizována hodnocení schopnosti splácet dluhy, ratingová agentura Fitch si vezme na mušku Bahrajn, Bulharsko, evropský fond EFSF, Egypt a Kuvajt, S&P se vyjádří na adresu Ukrajiny, Slovinska, Švédska, Namibie a Senegalu. Co trhy čeká v celém týdnu, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDUJEME ŽIVĚ: Ruská měnová krize na spadnutí?

Sankce, které Západ uvalil kvůli Ukrajině na Rusko, mohou trvat velmi dlouho, možná i desetiletí. Ve čtvrtečním rozhovoru s listem Vedomosti to prohlásil ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Ruské hospodářství se propadá do recese, dolů ho stahují sankce a ceny ropy, poznamenala agentura Reuters. Hodnota rublu za letošní rok klesla o polovinu. Situaci kolem pádu ruského rublu sledujeme živě ZDE.

6. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Krizí bych to nenazýval, vy to nazývejte, jak chcete, řekl Putin. Potíže ekonomiky plynou zvnějšku

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek vystoupil s výročním projevem. Tiskovou konferenci jsme sledovali živě. V tříhodinové debatě s novináři se dotkl všech témat od domácích po světovou ekonomiku.

7. Parlament EU dal zelenou asociační dohodě s Gruzií

Evropský parlament stvrdil asociační dohodu mezi Evropskou unií a Gruzií. Měla by posílit vzájemné hospodářské vztahy mezi "osmadvacítkou" a kavkazskou republikou, která se kvůli své proevropské orientaci dostala pod zvýšený tlak z Ruska.

8. Stávka v německém Amazonu potrvá až do Vánoc

Stávka německých zaměstnanců amerického internetového obchodu potrvá až do Vánoc. Odborový svaz Verdi oznámil, že v distribučním středisku v bavorském Grabenu zaměstnanci ukončí protestní akci teprve na Štědrý den. Stávka v německém Amazonu začala v pondělí, odbory tak chtějí přimět zaměstnavatele ke zvýšení platů a zlepšení pracovních podmínek.

9. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v prosinci vzrostl na 105,5 bodu ze 104,7 bodu v listopadu v souladu s odhady

Index podnikatelského klimatu v Německu se v prosinci opět zvýšil. Vzrostl na 105,5 bodu z listopadových 104,7 bodu, jak se očekávalo. Hodnocení současné situace stagnovalo na 110 bodech, čekal se růst na 110,4 bodu. Index budoucího očekávání vyskočil na 101,1 bodu z 99,7 bodu, konsenzus počítal s 100,5 bodu.

10. Švýcarská národní banka snížila sazbu u vkladů na viděnou do záporu, chce odhodlaně bránit hladinu 1,20 EUR/CHF

Švýcarská centrální banka se rozhodla zavést zápornou úrokovou sazbu na peníze, které si u ní ukládají komerční banky. Cílem kroku, jímž ve čtvrtek centrální banka překvapila finanční trhy, je omezení růstu hodnoty švýcarského franku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rihanna se stane kreativní ředitelkou a tváří dámské kolekce Pumy

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma jmenoval zpěvačku Rihannu kreativní ředitelkou své dámské řady oblečení. Je to další pokus německé firmy posílit na vzkvétajícím trhu s dámským oblečením pro volný čas, napsala agentura Reuters. Puma uvedla, že spolupráce s Rihannou začne od ledna. Rihanna bude přímo ovlivňovat kolekce a stane se rovněž tváří ženské řady sportovního oblečení. Připojí se tak k dalším celebritám, které značku propagují, jako je sprinter Usain Bolt.

reklama
reklama