Akcie ignorují masivní změnu na finančních trzích. Je výrazná korekce na spadnutí?

| redakce

Americké akcie po prosincovém zasedání FOMC prudce posílily, ale již brzy může trhům dojít, že je všechno trochu jinak.

Akcie v USA nyní posilují ze tří hlavních důvodů:

  1. Janet Yellenové se na tiskové konferenci povedlo investory zmást tak, že věří, že Fed bude odkládat zvýšení sazeb.
  2. Švýcarská centrální banka snížila sazby do záporu, aby oslabila frank.
  3. V pátek vyprší opce na indexy a akcie a futures (quadruple witching), Wall Street v takových časech tlačí cenu akcií výše.

Podívejme se na to podrobněji.

Akcie se pouze vzácně pohybují jen jedním směrem. Trhy od července formují takzvanou formaci "megafon". Od půlky listopadu trvá falešný nástup vzhůru. Teď se ale blížíme k důležité hranici, která se zřejmě ukáže jako rezistence. Index S&P 500 se tak může dostat k 2 050 bodům (zelený kruh v grafu), pak ale přijde prudký pohyb dolů k 1 800 bodům (červený kruh).

Formace megafon na indexu S&P 500
Formace megafon na indexu S&P 500

Činitelem, který to může podle ředitele Phoenix Capital Research Grahama Summerse ještě zhoršit, je americký dolar. Ten pokračuje v posilování, což je pro finanční trhy velmi nebezpečný vývoj.

Globálně existují sázky proti dolaru ve formě takzvaných carry trades v hodnotě asi 9 bilionů USD. Když se tyto sázky budou rušit, mohou být následky katastrofální.

Carry trade funguje tak, že si půjčujete nízkoúročenou měnu, v tomto případě dolar, kterou prodáte za měnu s vysokým úrokem. Když tento obchod rušíte, nakupujete zpět dolary a prodáváte vysokoúročené měny, čímž posilujete dolar a druhou měnu oslabujete.

První fáze tohoto fenoménu už nastala. Podívejte se, jak za posledních 6 měsíců dopadl k dolaru brazilský real. Pro brazilskou měnu to byla krvavá lázeň. Mluvíme o poklesu o 20 % za půl roku.

Kurz brazilského realu a amerického dolaru
Kurz brazilského realu a amerického dolaru

Australský dolar k americkému dolaru za stejné období odepsal asi 16 %.

Kurz australského dolaru k americkému dolaru
Kurz australského dolaru k americkému dolaru

Finanční média servírují euforii, protože akcie zpevňují. Jenže akciové trhy na všechno vždy přijdou až jako poslední. Měnové trhy si uvědomují, že se něco velkého blíží. "Rok 2015 může nabídnout druhé kolo velké krize. Pokud se to stane, celé země budou krachovat," říká Summers.

Zdroj: Phoenix Capital Research

reklama
reklama