Co musíte ráno vědět (3. prosince)

| redakce

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě i zámoří, jak to bude dále s projektem South Stream a jak vypadá vánoční dekorace vytvořená zubním kartáčkem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v úterý vrátily k růstu a index Dow přepisoval historii

Americké akcie v úterý smazaly ztráty z úvodu týdne a zpevnily. Náladu na trhu pomohly zlepšit zprávy o dvou velkých akvizicích a solidně si vedlo i energetické odvětví, přestože ceny ropy na světových trzích obnovily pokles po prudkém nárůstu v předešlé obchodní seanci. Dow se během dne vyšplhal na historické maximum 17 897,05 bodu a nakonec skončil se ziskem 0,58 % na novém zavíracím maximu 17 879,55 bodu. Širší S&P 500 přidal 0,64 % na 2 066,55 bodu a technologický index Nasdaq uzavřel se ziskem 0,6 % na 4 755,81 bodu. Nejvíce se dařilo akciím z energetického sektoru, cenným papírům z odvětví zdravotní péče a akciím ze sektoru služeb. Klesly naopak sektor telekomunikací a odvětví základních materiálů. Index volatility VIX spadl o deset procent na 12,85 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšily o pět bazických bodů na 2,28 %.

Akcie pohledem technické analýzy: Býci by si měli vybrat oddechový čas

S&P 500 v roce 2015 zamíří nad 2 300 bodů, tvrdí John Stoltzfus z Oppenheimer & Co. Býčí trh podle dalšího stratéga potrvá ještě 14 let

2. Evropské akcie v úterý posílily díky energetickému sektoru

Evropské akcie v úterý posilovaly díky energetickému sektoru, který oživil před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky. Britský FTSE 100 připsal 1,29 %, francouzský CAC 40 0,25 %, německý DAX naopak 0,3 % odepsal. Regionální Stoxx Europe 600 přidal půl procenta a energetický sektor ukončil nejdelší ztrátovou řadu za téměř 18 měsíců. Dařilo se také bankám a sektoru základních materiálů, naopak technologie a automobilky ztrácely.

Bankrot jižního křídla eurozóny je vyloučený, věří příznivci opatření ECB. Ale na jak dlouho?

Slavný graf černých labutí: Největším strašákem je Evropa

3. Pražská burza v úterý kolísala a uzavřela těsně nad nulou

Index PX v úterý připsal 0,06 % na 1 007,83 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky a v závěsu za nimi se držely cenné papíry společnosti ČEZ. Oba tituly posílily o 0,3 %. Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, připsal 0,75 %. Přes procento posílily akcie společnosti Fortuna a dařilo se i cenným papírům výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+0,23 %), tabákové firmy Philip Morris ČR (+0,49 %) a skupiny Pivovary Lobkowicz (+0,60 %). Ztrácely naopak akcie likérky Stock (-2,13 %), uhelné firmy NWR (-2,0 %) a pojišťovny VIG (-0,73 %).

4. Očekávané události

Středa bude patřit ve Spojených státech počtům žádostí o hypotéku, statistice tvorby pracovních míst v soukromém sektoru podle průzkumu ADP (odhad listopad: 225 tisíc, říjen: 230 tisíc) a indexům nákupních manažerů ve službách (čeká se mírné zlepšení indexu ISM na 57,3 bodu ze říjnových 57,1 bodu). Ve středu budou v USA oznámeny také náklady na práci a produktivita práce za třetí kvartál, odpoledne pak vyjde takzvaná Béžová kniha Fedu, která pravidelně monitoruje situaci v jednotlivých regionech USA. Od té lze po překvapivě silnějším růstu HDP ve třetím kvartálu očekávat pozitivní hodnocení stavu ekonomiky. I v eurozóně budou investoři sledovat indexy nákupních manažerů ve službách a navíc Eurostat odhalí maloobchodní tržby za říjen (odhad: +0,5 % meziměsíčně a +1,6 % meziročně). Očekávané události celého prvního prosincového týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. prosince

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OPEC v listopadu těžil méně, stále však nad limitem

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v listopadu těžila v průměru 30,3 milionu barelů suroviny denně, což je o 340 tisíc barelů méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters. Produkce tak zůstala nad dohodnutým limitem 30 milionů barelů, který členové kartelu běžně překračují v důsledku nedisciplinovanosti jednotlivých zemí.

OPEC proti břidlicím: Kdo vyhraje válku na trhu s ropou?

6. Vývoz ruského plynu do EU a Turecka klesl o čtvrtinu

Vývoz ruského zemního plynu do Evropské unie a Turecka klesl v listopadu proti situaci před rokem o čtvrtinu. Agentuře Reuters to v úterý sdělil nejmenovaný zdroj z odvětví. Mluvčí ruského vývozního monopolu Gazprom se ke zprávě odmítl vyjádřit. Vývoz ruského plynu klesl v listopadu na 10,5 miliardy krychlových metrů ze 14 miliard kubíků před rokem, uvedl zdroj.

7. Jednání o South Streamu bude pokračovat, i když je prý mrtev

Evropská komise bude příští týden v úterý pokračovat v jednáních o plánovaném plynovodu South Stream, i když Rusko tvrdí, že projekt byl ukončen. Vyplývá to z úterního sdělení Bruselu. Rusko v pondělí oznámilo konec plánované výstavby plynovodu South Stream, který měl od příštího roku dopravovat ruský plyn do střední Evropy, aniž by křižoval území Ukrajiny.

8. Ruský HDP se v příštím roce podle ministerstva hospodářství sníží o 0,8 %

Rusko snížilo odhad hospodářského růstu pro příští rok. HDP podle nové zprávy klesne o 0,8 %, původně se očekávalo, že o 1,2 % vzroste. V prvním čtvrtletí příštího roku tak ruská ekonomika sklouzne do recese. Ministerstvo také snížilo predikci ceny ropy na 80 dolarů za barel z předchozích 100 dolarů za barel. Výnosy z vývozu ropy a plynu jsou klíčovými příjmy ruského rozpočtu, ceny ropy ale letos klesly o zhruba 40 %.

9. Irácká vláda a kurdští představitelé prý vyřešili spor o ropu

Irácká vláda a představitelé iráckého autonomního Kurdistánu vyřešili dlouhotrvající spor o ropu. O dohodě informovaly světové agentury s odvoláním na iráckého ministra financí Hošjara Zibarího, který je Kurd. Kurdové získají výměnou za ropu peníze z centrálního rozpočtu.

10. OECD: Boj s přeshraniční korupcí od úmluvy výrazně pokročil

Boj proti uplácení zahraničních činitelů od doby, kdy byla před 15 lety přijata úmluva o boji proti takovéto formě korupce, výrazně zesílil. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterní zprávě, která je podle ní první souhrnnou analýzou přeshraniční korupce. Podle dokumentu se uplácejí činitelé zemí na všech úrovních hospodářského rozvoje, o úplatcích většinou vědí manažeři uplácejících firem a většina zjištěných případů se týkala získání veřejných zakázek.

11. Ebola podle Světové banky postižené země srazí na kolena

Epidemie eboly v západní Africe srazí nejpostiženější země hospodářsky na kolena. Vyplývá to z nové zprávy, kterou v úterý zveřejnila Světová banka. Její experti dále snížili odhad hospodářského růstu v Libérii, Guinee a Sieře Leone, přičemž v některých zemích se podle nich dostane růst HDP do záporných hodnot.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Umělec vytvořil vánoční graffiti elektrickým zubním kartáčkem

Street artista Paul Moose Curtis po sobě zanechal v centru Londýna nevšední umělecký kousek. S použitím elektrického zubního kartáčku Philips Sonicare vytvořil unikátní graffiti s vánoční tématikou.

Paul Moose Curtis, vánoční dekorace, Londýn
Zdroj: Isifa
reklama
reklama