OPEC proti břidlicím: Kdo vyhraje válku na trhu s ropou?

| redakce

Rozhodnutí OPEC z konce listopadu o zachování současného objemu produkce mění scénář cenových válek na trhu s ropou a znamená velkou výzvu pro americké těžaře z břidlic.

OPEC, sdružující 12 členských zemí exportujících ropu, drží beze změny produkční cíl dokonce i po nejprudším propadu cen ropy od světové recese. Spustila se tak spekulace, že opouští roli klíčového hráče na trhu s ropou. "Vstupujeme do nové éry cen ropy, v níž bude řídit nabídku sám trh, a ne Saúdská Arábie a OPEC jako dříve," tvrdí Mike Wittner, šéf analýz trhu s ropou v newyorské pobočce Société Générale.

Vídeňské rozhodnutí poslalo futures na nejnižší hodnotu od roku 2010, což je úroveň, která může při dlouhodobějším setrvání vést ke ztrátovosti břidlicových projektů v Severní Americe i jinde.

Boom frakování vytáhl americkou produkci na nejvyšší úrovně za posledních 30 let, což přispělo ke světovému přebytku, který může podle odhadů Venezuely dosahovat až 2 milionů barelů denně a přesahuje objem produkce pěti členů OPEC. Vzhledem ke zvýšení americké nabídky klesne poptávka po ropě zemí OPEC podle jejich vlastních odhadů do roku 2017 na takovou úroveň, že by podíl produkce skupiny na světovém trhu mohl klesnout na minimum za poslední více než čtvrtstoletí.

Cena ropy Brent po rozhodnutí OPEC klesla nejvýznamněji za poslední více než 3 roky. Futures pro lednové vypořádání spadly na 70,09 USD, tedy nejnižší hodnotu od května 2010. V pondělí se cena propadla pod 70 USD za barel, brzy se ale vrátila až nad 72 USD.

Vzkaz pro trh

"V následujících 6 měsících budeme produkovat 30 milionů barelů denně a sledovat chování trhu," sdělil reportérům ve Vídni tajemník OPEC Abdalláh el-Badrí. "Neposíláme nikomu žádné signály, jen zkoušíme nechat ropu obchodovat za férovou cenu."

Podle dat Bloombergu lil OPEC v listopadu na trh 30,56 milionu barelů za den a přesáhl současný strop produkce kromě čtyřech případů ve všech posledních 34 měsících od doby, kdy byl limit zaveden. Vlastní analytici z OPEC v reportu z 12. listopadu odhadují produkci za poslední měsíc na 30,25 milionu. Členové kartelu budou podle el-Badrího udržovat limit 30 milionů barelů denně.

"OPEC zvolil variantu vzdát se role klíčového producenta a nechal trh, aby o ceně rozhodoval sám," uvedl minulý týden Harry Tchilinguirian, šéf komoditních trhů v londýnské BNP Paribas. "Nebylo by žádným překvapením, kdyby cena ropy Brent otestovala hladinu 70 USD." Stalo se.

Konvenční producenti

Konvenční producenti ropy ze sdružení OPEC nemohou déle diktovat ceny, tvrdí ministr energetiky Spojených arabských emirátů. Nováčci na trhu, kteří měli nejvyšší náklady a způsobili přesycení trhu, budou podle něho nyní těmi, kdo určují cenu.

"Děje se přesně to, v co OPEC doufá," tvrdí Carsten Fritsch, komoditní analytik z Commerzbank. "Je jen otázkou, kdo pošle signál jako první."

OPEC je nyní připraven nechat ceny spadnout, aby přinutil některé producenty s vysokými náklady zastavit produkci, tvrdí Julian Lee z oddělení komoditních strategií agentury Bloomberg. Tento scénář by mohl odstartovat čtvrtou éru trhu s ropou od konce 70. let.

  • 1
  • 2
reklama
reklama