Proč mobily způsobí ještě větší revoluci, než jste si dosud mysleli

| redakce

Ty tam jsou časy, kdy byl mobilní telefon synonymem výjimečnosti, luxusu a bohatství. Bez mobilu si dnes v některých bankách nezaložíte již ani běžný účet. S příchodem chytrých mobilních telefonů se ale otevřela zcela nová kapitola, ve které již nic není jako dříve.

Americký podnikatel a investor Marc Andreessen před třemi lety publikoval článek, jehož hlavní tezí bylo, že význam softwaru již dávno přerostl hranice technologického sektoru a stále častěji je patrný i v ostatních odvětvích. S Andreessenovým článkem, který nese příznačný název Proč software pojídá celý svět, se nedá než souhlasit.

Například mobilní aplikace Uber nejenže zefektivňuje automobilovou dopravu, ale v přímém přenosu doslova transformuje celosvětový dopravní systém. Podobně lze hovořit i o službě Airbnb, která kromě toho, že zásadním způsobem zjednodušuje rezervaci krátkodobého ubytování, zároveň zcela redefinuje význam slova hotel.

Letos na konci října, přibližně tři roky od vydání článku Proč software pojídá svět, na internet analytik Ben Evans z Andreessenovy společnosti Andreessen Horowitz umístil prezentaci, která tvrdí, že se hybná síla přesunula od softwaru k mobilním telefonům.

Mobilní zdravotnictví přichází

Evans vysvětluje, že mobilní revoluce nespočívá pouze v tom, že se přenosná telefonní zařízení stala samozřejmou součástí každodenního života. Zásadní je podle něj způsob, jakým telefony promlouvají do našich životů. Mobily dávno nejsou jen nevzhlednými přístroji, ze kterých se dá pouze volat a posílat SMS. Moderní chytré telefony jsou plnohodnotnými multimediálními centry, která obsahují GPS či umí spolupracovat s nositelnou elektronikou monitorující nepřetržitě zdravotní stav svého majitele.

A právě spolupráce mobilů s nositelnou elektronikou je podle Evanse jedním z velkých témat současnosti. Zdravotnické odvětví totiž tvoří přibližně pětinu americké ekonomiky, takže se jedná o byznys, jehož výkonnost má zásadní vliv na vývoj celého hospodářství v USA i ve světě. Nositelná elektronika má navíc potenciál varovat před příchodem závažných onemocnění, a tedy zkvalitňovat a prodlužovat životy všech, kteří tato zařízení využívají.

Svoji prezentaci Ben Evans staví na základě poznatků Carloty Perezové, konzultantky se specializací v oblasti sociálních a ekonomických důsledků rozvoje technologií, podle níž lze každou technologickou revoluci rozdělit do dvou fází. V první fázi vždy dochází k rozvoji technologií samotných, zatímco ve druhé fázi již technologie překračují hranice svého primárního určení a ovlivňují vývoj v okolních oblastech.

Vezměme si třeba takový automobilový sektor. V první fázi byl rozvoj automobilismu spojen se vznikem obřích továren, které do světa chrlily statisíce a miliony vozidel. Jakmile se ale po silnicích pohybovaly kolony aut, přišla na řadu i další odvětví, například maloobchod. Pro lidi najednou nebylo problémem jet nakupovat do několik kilometrů vzdáleného obchodu jen kvůli pár potravinám, které nebyly v místě jejich bydliště běžně k dostání.

Stejné jako s auty je to nyní s mobilními telefony. Mobil má dnes ve vyspělém světě téměř každý, takže saturace trhu dosahuje vrcholu. Na řadu proto postupně přicházejí i další oblasti, do kterých mobily pronikají. Zásadní transformací neprochází jen trh s fotoaparáty nebo třeba odvětví finančních služeb a plateb, ale od základů se mění právě i celý sektor zdravotní péče či fungování mezilidské komunikace. A to je teprve začátek.

Zdroj: The Week

reklama
reklama