Burzovní kalendář (22. 12. - 26. 12. 2014)

| redakce

I v týdnu, kdy si západní svět připomíná Kristovo narození, přijdou z USA zajímavé údaje o HDP, osobních příjmech a výdajích či objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Zpřesnění dat o HDP se dočkáme i od Velké Británie a Francie. Aktivita na trzích by však ve vánočním týdnu měla být podprůměrná.

USA

22/12 Index aktivity chicagského Fedu (odhad listopad: 0,25 bodu, říjen: 0,14 bodu)

22/12 Prodeje existujících domů (odhad listopad: 5,2 milionu jednotek anualizovaně, říjen: 5,26 milionu jednotek anualizovaně)

23/12 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad listopad meziměsíčně: +2,9 %, říjen: +0,4 %)

23/12 HDP za 3Q mezičtvrtletně anualizovaně (druhá revize, odhad: +4,3 %, předchozí odhad: +3,9 %)

23/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (finální údaj, odhad prosinec: 93,5 bodu, předchozí: 93,8 bodu)

23/12 Index aktivity richmondského Fedu (odhad prosinec: 7 bodů, předchozí: 4 body)

23/12 Prodeje nových domů (odhad listopad: 460 tisíc jednotek anualizovaně, říjen: 458 tisíc jednotek anualizovaně)

23/12 Osobní příjmy (odhad listopad meziměsíčně: +0,4 %, říjen: +0,2 %)

23/12 Osobní výdaje (odhad listopad meziměsíčně: +0,5 %, říjen: +0,2 %)

24/12 Zkrácené obchodování na NYSE (do 19.00 SEČ)

24/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 290 tisíc, předchozí týden: 289 tisíc)

25/12 Burzy jsou kvůli oslavám Vánoc zavřené

Za celý předchozí týden si index S&P 500 připsal 3,43 %, Dow vzrostl o 3,05 %, Nasdaq o 2,39 % a index volatility VIX klesl o 21,77 %. S&P 500 tak prožil druhý nejlepší týden za téměř dva roky.

"Obchodní aktivita během několika posledních dnů v roce bývá velice slabá. Nejzávažnější otázkou proto bude, zda index S&P 500 otestuje psychologickou hladinu 2 100 bodů, nebo si dá malou pauzu a do konce roku zůstane u současných hodnot. Samozřejmě nikdo netuší, jaká Jobova zpráva může změnit konec roku v divokou jízdu," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

I trhy ve Spojených státech bude v týdnu ovládat vánoční nálada. Ve středu bude obchodování zkrácené a ve čtvrtek burzy zůstanou zavřené zcela. Přesto bude ohledně vývoje trhů co sledovat. Především to budou vývoj cen ropy a dozvuky prosincového zasedání Fedu, jež trhy v polovině uplynulého týdne pořádně nastartovalo, když centrální banka prohlásila, že bude ohledně zvyšování sazeb trpělivá.

Akcie v prosinci většinou posilují a analytici čekají, že zakončí růstem i tento rok. Samozřejmě se však mohou objevit negativní externí faktory, jako je situace v Rusku a vše, co z ní může pro světovou ekonomiku a bezpečnost vzejít.

V posledních deseti letech byl v osmi případech prosinec pro americké akcie ziskový. Největší růst přitom přicházel právě v posledních dvou týdnech roku. Trhy by mělo podpořit přeskupování pozic velkých fondů před koncem roku. Odezněl prozatím také tlak vyplývající z klesajících cen ropy, když obchodníci předpokládají, že to nejhorší má již trh za sebou.

Začátkem týdne přijde z ekonomiky řada důležitých dat. Budou to především v pondělí prodeje existujících domů a v úterý druhá revize odhadu vývoje HDP ve 3Q2014, kde se čeká zlepšení z +3,9 % na +4,3 % mezikvartálně anualizovaně. V úterý také bude zveřejněna osobní spotřeba a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

"Ohledně HDP bude důležitější, jak bude vypadat 4. kvartál. Zdá se, že Fed chce vidět alespoň 3% růst, aby se přiblížilo zvýšení sazeb," říká Chris Rupkey z Bank of Tokyo-Mitsubishi.

Akcie ignorují masivní změnu na finančních trzích. Je výrazná korekce na spadnutí? Akcie ignorují masivní změnu na finančních trzích. Je výrazná korekce na spadnutí? Americké akcie po prosincovém zasedání FOMC prudce posílily, ale již brzy může trhům dojít, že ... David Bianco (Deutsche Bank): Akciový trh před dalším růstem čekají propady David Bianco (Deutsche Bank): Akciový trh před dalším růstem čekají propady David Bianco z Deutsche Bank potvrdil svá očekávání ohledně růstu S&P 500 do konce roku ... Další stimuly v roce 2015? Centrální banky nebudou mít jinou možnost Další stimuly v roce 2015? Centrální banky nebudou mít jinou možnost Centrální banky stále našlapují kolem "svých" ekonomik po špičkách. Jsou přesvědčeny, že budou nadále potřebovat ... Fascinující historie ropy Fascinující historie ropy Objem, o který se zvýšila produkce ropy v USA od roku 2008, je větší než ... Propad cen ropy je cítit. V USA a Kanadě se zastavují těžební stroje Propad cen ropy je cítit. V USA a Kanadě se zastavují těžební stroje Počet těžebních souprav na ropných a plynových polích v USA v posledním týdnu klesl o ...
reklama
reklama