Rok 2014 v kostce: Yellenová, Krym, střídání QE stráží a kolaps ropy

| redakce

Magazín Barron's ve svém prosincovém vydání kromě býčího výhledu pro akciové trhy na rok 2015 nabízí i jeden graf, ve kterém shrnuje nejdůležitější světové události roku 2014 s dopady na finanční trhy.

Ani nám to tak nepřijde, ale Janet Yellenová není ve funkci předsedkyně Federálních rezerv ještě ani rok. Zlepšující se ekonomická data z USA vedle centrální banku během roku k utlumování programu odkupu dluhopisů, který skončil v říjnu. Trvalo ale jen pár hodin, než centrální banka Japonska naopak rozšířila svůj vlastní program kvantitativního uvolňování (QE). Uvidíme, zda si ECB na první pololetí 2015 přichystá svůj nominační QE-moment do grafu hlavních událostí příštího roku.

V únoru Rusko anektovalo Krym, čímž reagovalo mimo jiné na ukrajinský převrat podporovaný Západem, a naplno začala takzvaná ukrajinská krize, která trvá dodnes. Následné sankce uvalené na Rusko a pokles cen ropy napomohl k výraznému zpomalení ekonomiky Ruska a pádu rublu na historické minimum.

Ropa píše nejsilnější tržní příběh posledního kvartálu 2014. Od léta ceny ropy spadly zhruba o polovinu, Barron's v grafu připomíná vrchol ceny ropy WTI. Světový benchmark Brent byl ještě o několik dolarů dražší.

Pro USA a tamní trh nepochybně signifikantní byl odchod Billa Grosse, legendy na trhu s dluhopisy, ze společnosti PIMCO. Americké vládní dluhopisy byly jedním z velkých překvapení roku, když jejich výnosy z 3 % na jeho začátku klesly až do blízkosti 2% hranice. I díky tomu potvrdil svůj neoficiální titul nového dluhopisového krále Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital, který jako jeden z mála pokles výnosu předpověděl.

Rok 2014 - hlavní události

Zdroj: Barron's

reklama
reklama