Týden na trzích podle burzovních grafů: Fed stále vládne, závěr roku ale nemusí být tak rozespalý, jak je zvykem

| Josef Košťál

Druhý prosincový týden byl ve znamení paniky, ten třetí pak ukázal přerod z paniky na euforii a uklidnění. Index S&P 500 předvedl nejhlubší denní propad i nejvyšší růst od roku 2011. Po ztrátovém týdnu (-3,5 %) se na grafu objevila jasně zelená svíčka, která svítí jako maják a hlásí týdenní zhodnocení 3,43 %. K historickým maximům chybí malý krůček.

S&P 500

Obchodní aktivita během několika posledních dnů v roce bývá velice slabá. Nejzávažnější otázkou proto bude, zda index S&P 500 otestuje psychologickou hladinu 2 100 bodů, nebo si dá malou pauzu a do konce roku zůstane u současných hodnot. Samozřejmě nikdo netuší, jaká Jobova zpráva může změnit konec roku v divokou jízdu.

Pokud se na supporty a rezistence podíváme z hlediska Fibonacciho retracementu, je situace následující: Aktuálně index překonal rezistenci 2 067,90 bodu. Další je na 2 079,60 bodu, což je 38,2% Fibonacciho prodloužení. 50% prodloužení je na úrovni 2 098,60 bodu. Na opačné straně jsou nejbližší supporty v zóně 2 030 a 2 006.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX klesl o 21 %. Aby se dostal k hodnotám ze začátku prosince, musel by ještě sestoupit o 24 %. Zatím se zdá, že by si do začátku roku 2015 mohl najít nové rozpětí a jeho minima by se mohla stát minulostí.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Středeční zveřejnění závěrů z dvoudenního zasedání FOMC spustilo na akciových trzích růstové šílenství. Objemy obchodů byly silně nadprůměrné stejně jako další den. 5% korekce se stala minulostí. Pokud se podíváme na graf letošní roku, tento se scénář se jako přes kopírák opakoval celkem pětkrát. Leden zahájil poklesem o 3 %, ale se začátkem zimních olympijských her nastal obrat. Již nyní je jasné, že se nenaplní rčení o tom, že jaký je leden, takový je zbytek roku.

reklama
reklama