Akcie: Není důvod k panice

| redakce

Portfoliomanažeři z ING Investment Management ve svém prosincovém výhledu shrnují dění na akciových trzích v uplynulých týdnech a nabízejí svůj (býčí) názor na další měsíce.

Extrémně volatilní podzim

Poklesy jsou na světové akciovém trhu běžné

Korekci o 10 % a více lze na akciových trzích pozorovat průměrně jednou ročně. A právě k takové korekci došlo v říjnu na globálním trhu. Příčin korekce bylo několik - akcioví investoři byli naladěni velmi optimisticky, jakmile se ale objevily pochybnosti ohledně globálního růstu a zveřejněné ekonomické ukazatele dosáhly horších než očekávaných hodnot, nálada investorů se prudce zhoršila.

Investoři začali detailně sledovat diskuzi o měnové politice v Evropské centrální bance. K poklesu přispěly také údaje z čínské ekonomiky, obzvlášť situace na realitním trhu. Objevily se také obavy ohledně výsledků firem za třetí kvartál. Ve finále ale byly zveřejněné výsledky lepší než očekávané, a to nejen v USA, ale i v Evropě a v Japonsku. Akciový trh tedy opět rostl a překonal předchozí ztráty.

Bank of Japan zařídila největší podzimní vzpruhu pro akcie

Největší pozitivní překvapení přišlo od japonské centrální banky 31. října, kdy oznámila záměr nakupovat další vládní dluhopisy a nemovitostní akcie. Tento záměr by vzhledem k předchozím prohlášením banky neočekávaný. Investoři zareagovali pozitivně a japonský akciový trh se vydal vzhůru.

Zdá se, že Bank of Japan koordinovala tento krok s dalšími opatřeními. Ve stejný den oznámil také japonský státní penzijní fond, že bude nakupovat do svého portfolia více japonských akcií, zahraniční dluhopisy i zahraniční akcie. Tento krok by měl sice negativní dopad na ceny japonských státních dluhopisů, nicméně nákupní program centrální banky tento vliv omezil.

Velká korekce přináší nabízí velké příležitosti

Velký pokles cen, který trhy zažily v říjnu, nemůže být vysvětlen negativními změnami v ekonomice. Hospodářské oživení zůstává nedotčeno.

Je pravda, že akcie nejsou levné. Nejsou nicméně ani drahé a vzhledem k dluhopisům mají zajímavé ocenění. Ekonomický růst bude povzbuzován poklesem cen ropy a nízkými úrokovými sazbami. "Proto zvyšujeme váhu akcií v našich portfoliích," říká Valentijn van Nieuwenhuijzen, stratég z ING Investment Management.

"Zvyšujeme váhu realitních akcií," pokračuje. "Nemovitostní akcie vykazovaly tento rok velmi dobrou výkonnost. Kombinují v sobě zajímavý dividendový výnos a možnost podílet se na hospodářském růstu. Dosud profitovaly z poklesu výnosů dlouhodobějších dluhopisů, jsou nicméně citlivé na růst úrokových sazeb." Určitou volatilitu by mohly způsobit spekulace investorů ohledně růstu úrokových sazeb v USA. "Postupné zvyšování sazeb by však s ohledem na pokračující ekonomický růst nemuselo být nutně negativní," doplňuje van Nieuwenhuijzen.

Na trhu rizikovějších dluhopisů nastal ostrý vzestup. Hlavním tématem, kterým žili dluhopisoví investoři, byly nízké sazby a hledání vyšších výnosů. Desetileté výnosy státních dluhopisů (v USA a v Německu) velmi mírně vzrostly. "V portfoliích však stále preferujeme dluhopisy ze segmentu High Yield (dluhopisy s vysokým výnosem – rizikovější podnikové dluhopisy). V posledních týdnech se do tohoto segmentu začaly vracet peníze investorů a ocenění je po korekcí opět zajímavé," vysvětluje své preference stratég.

Ohledně komodit je naladěn neutrálně. "Růst globální poptávky má sice pozitivní dopad, komodity jsou nicméně citlivé na pokles poptávky v Číně a na geopolitická rizika," drží se stranou van Nieuwenhuijzen.

Zdroj: NN Investment Partners (dříve ING Investment Management)

reklama
reklama