Co musíte ráno vědět (23. prosince)

| redakce

Jak zahájily zkrácený vánoční týden akcie v Evropě a Spojených státech, jak se ruská krize podepisuje na životě v Bělorusku a jak si v době klesajících cen ropy stojí jiné oleje? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí i přes slabá data z realitního trhu uzavřely na nových maximech

Americké akcie se v úvodu pondělní obchodní seance pohybovaly mírně v plusu a všechny tři nejsledovanější indexy se bez výraznějších výkyvů posunovaly do boku. Nakonec ale akcie i přes nečekaně slabá data o prodejích starších domů v USA a pokračující propad cen ropy, který srazil energetické tituly, začaly zisky pozvolna navyšovat a indexy Dow a S&P 500 seanci zakončily na nových zavíracích maximech. Dow posílil o 0,87 % na nové zavírací maximum 17 959,44 bodu a širší S&P 500 přidal 0,38 % na nové zavírací maximum 2 078,54 bodu. Oba indexy v pondělí posílily již čtvrtý den v řadě, pro S&P 500 je to nejsilnější čtyřdenní růst za více než tři roky. Technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,34 % na 4 781,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,52 % na 15,25 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA zůstaly beze změny na 2,16 %. V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo technologickým titulům, akciím z telekomunikačního odvětví a cenným papírům ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Klesly naopak sektor základních materiálů, energetické odvětví a zlevnily také akcie ze sektoru zdravotní péče.

Dopis Fedu (protože Ježíšek by tohle nečetl)

Rok 2014 v kostce: Yellenová, Krym, střídání QE stráží a kolaps ropy

2. Evropské akcie posilovaly pátý den v řadě, energetický sektor ale obrátil do červených čísel

Evropské akcie v úvodu vánočního týdne posílily, a rozšířily tak zisky popáté za sebou. Naproti tomu ropný sektor a odvětví základních materiálů obrátily zpět do červených čísel v reakci na obnovení poklesu cen ropy. Britský FTSE 100 v pondělí připsal 0,48 %, francouzský CAC 40 0,30 % a německý DAX 0,81 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,4 %, podpořila ho především média a chemický sektor, naproti tomu ropné společnosti a sektor základních materiálů ztrácely. Stoxx Europe 600 ode dna, na něž spadl v říjnu, posílil do 5. prosince o 13 % na téměř sedmiletý rekord díky spekulacím, že Evropská centrální banka začne nakupovat státní dluhopisy, aby podpořila ekonomiky a zmírající inflaci. Následně však index zažil nejhorší šestidenní sestup za poslední tři roky kvůli propadu cen ropy.

Fiona English (Pioneer): Pro rok 2015 sázíme na evropské cyklické akcie firem, které budou schopné zvyšovat dividendy

FX výhled: Euro spadne až pod paritu s dolarem, rubl bude slabý po celý rok 2015

Erste: Ekonomický a tržní výhled na první kvartál 2015

3. Pražská burza v úvodu svátečního týdne zpevnila o více než procento

Index PX v pondělí připsal 1,31 % na 956,97 bodu. V červených číslech zakončily pouze akcie likérky Stock a lehce pod nulou i akcie Fortuny. Zbývající emise se pohybovaly v plusu. Objem obchodování však byl výrazně utlumený, nedosáhl ani 300 milionů korun. Největšího objemu obchodů dosáhly akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 1,84 %. Druhou nejobchodovanější emisí byly cenné papíry Komerční banky se ziskem 1,27 % a třetí v pořadí se co do objemu umístily akcie Erste Group Bank, které podražily o 1,13 %.

TOP fondy pro české investory na rok 2015

Erste Group Bank a Komerční banka: Jak vidí analytici akcie bank na pražské burze?

4. Očekávané události

V úterý nás čeká smršť makrodat ze Spojených států. Budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad listopad: +2,9 % meziměsíčně, říjen: +0,4 %), HDP za 3Q2014 mezičtvrtletně anualizovaně (druhá revize, odhad: +4,3 %, předchozí odhad: +3,9 %), index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (finální údaj, odhad prosinec: 93,5 bodu, předchozí: 93,8 bodu), index aktivity richmondského Fedu (odhad prosinec: 7 bodů, předchozí: 4 body), prodeje nových domů (odhad listopad: 460 tisíc jednotek anualizovaně, říjen: 458 tisíc jednotek anualizovaně), osobní příjmy (odhad listopad: +0,4 % meziměsíčně, říjen: +0,2 %) a osobní výdaje (odhad listopad: +0,5 % meziměsíčně, říjen: +0,2 %). Francie vydá finální zprávu o HDP za 3Q2014 (odhad: +0,3 % mezičtvrtletně a +0,4 % meziročně, předchozí odhad +0,3 % mezičtvrtletně a +0,4 % meziročně), stejně tak Spojené království (odhad: +0,7 % mezičtvrtletně a +3 % meziročně, předchozí odhad: +0,7 % mezičtvrtletně a +3 % meziročně), a Itálie k tomu přidá maloobchodní tržby (září: -0,1 % meziměsíčně a -0,5 % meziročně). Druhý pokus o zvolení prezidenta má naplánovaný řecký parlament. Vše, co se ve vánočním týdnu bude dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bělorusko přijímá radikální opatření, aby zabránilo panice

Bělorusko v neděli zablokovalo on-line obchody a zpravodajské weby ve snaze zastavit run na banky a obchody, které vzali obyvatelé útokem, aby chránili své úspory. Běloruskou měnu táhne dolů propad ruského rublu, což přimělo vládu přistoupit k radikálním opatřením včetně zákazu zvyšování cen i u dováženého zboží.

6. Rosněfť ruší koupi ropné divize americké banky Morgan Stanley

Ruská ropná společnost Rosněfť a americká banka Morgan Stanley zrušily plán, v jehož rámci měl státní gigant odkoupit od amerického protějšku jeho divizi obchodování s ropou. Transakce byla zrušena kvůli neochotě amerických regulačních úřadů poskytnout k ní souhlas, sdělil v pondělí ruský podnik. Morgan Stanley se s Rosněftí dohodla na prodeji divize obchodování s ropou loni v prosinci a letos v září transakci schválila Evropská komise.

7. Reálné mzdy v Německu stouply nejprudším tempem za tři roky

Reálné mzdy německých zaměstnanců se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšily o 1,8 %, což je nejprudší tempo za poslední tři roky. Oznámil to v pondělí spolkový statistický úřad. Průměrná hrubá mzda zaměstnance na plný úvazek v Německu bez započítání mimořádných plateb dosáhla 3 541 eur měsíčně.

8. Rusko zachraňuje domácí banku Trust před krachem

Ruská centrální banka uvalila nucenou správu na finanční ústav Trust Bank. Na záchranu firmy před krachem vynaloží 30 miliard rublů, informovala v pondělí agentura AFP. Rusko se nyní snaží stabilizovat domácí finanční trhy, kterými otřásl prudký pokles rublu.

9. Kudrin: Sankce doléhají na Rusko stejně tvrdě jako pád cen ropy

Západní sankce nepoškodily ruskou ekonomiku o nic méně než pád cen ropy na světových trzích a prudký pokles kurzu rublu. Na tiskové konferenci v Moskvě to v pondělí prohlásil vlivný ruský národohospodář Alexej Kudrin, který mnoho let působil jako ruský ministr financí. Rusko prý musí počítat s nárůstem protestních nálad ve společnosti, politická krize ale podle Kudrina nejspíše nenastane.

SLEDOVALI JSME: Ruská měnová krize

10. Čína podá Rusku pomocnou ruku, možná rozšíří měnový swap

Dva čínští ministři navrhují podat pomocnou ruku Rusku, které se snaží zajistit podporu rublu, aniž by muselo vyplenit rezervy, které má v zahraničních měnách. Čína poskytne pomoc, když bude potřeba, a věří, že Rusko ekonomické potíže překoná, řekl v sobotu čínský ministr zahraničí Wang I. Ministr obchodu Kao Chu-čcheng se zase domnívá, že největší pozitivní vliv pro Rusko bude mít rozšíření měnového swapu, na němž se země dohodly v říjnu, a navýšení bilaterálního obchodu v jüanech.

Rusko uklidňuje, že má devizových rezerv dostatek, čísla ale hovoří úplně jinak

11. Řecký premiér chce uspořádat parlamentní volby až po opuštění záchranného programu

Řecký premiér Antonis Samaras vyzval zákonodárce, aby letos zvolili nového prezidenta a odvrátili hrozbu předčasných parlamentních voleb, k nimž bude muset dojít, pokud se politici na nové hlavě státu neshodnou. Samaras by parlamentní volby chtěl svolat až na konci roku 2015 poté, co země splní závazky vůči zahraničním věřitelům.

BONUS

Není olej jako olej. Sucho ve Španělsku a octomilky v Itálii vyhánějí ceny olivového oleje na šestiletá maxima

Zapomeňte na ropu z břidlic i na setkání organizace OPEC. Někteří producenti olejů si užívají nejvyšších cen za posledních několik let. Sucho ve Španělsku a přemnožení octomilek v Itálii vyhnaly cenu olivového oleje na šestiletý rekord. Tyto dvě země běžně zastávají něco málo pod 70 % světové produkce. Mezinárodní rada pro olivový olej sídlící v Madridu přitom předvídá, že jejich produkce v příštím roce klesne o 27 %.

"Španělská produkce velmi zaostává," řekl Rafael Pico Lapuente, ředitel španělské asociace exportérů olivového oleje Asoliva. Nízká produkce vyhnala velkoobchodní ceny na rekordní hodnoty - extra panenský olivový olej prémiové kvality podražil na 4 282 dolarů za tunu, což je nejvíce od roku 2008.

Růst cen podle odborníků podporuje i občanská válka v Sýrii, která má dopad na tamní produkci oleje. Většina vyprodukovaného oleje je sice zkonzumovaná přímo v Sýrii a na vývoz jde jen malé procento, podle analytiků má však i to psychologický dopad na trh, který proto žene ceny nahoru.

reklama
reklama