Dopis Fedu (protože Ježíšek by tohle nečetl)

| redakce

Peter Boockvar, hlavní tržní analytik Lindsey Group, se rozhodl, že místo Ježíškovi napíše letos dopis Fedu. Třeba mu splní jeho přání.

Drahý Fede,

blíží se konec roku, takže bych Ti chtěl nejdříve popřát veselé Vánoce a šťastný a zdravý rok 2015. Chci Ti také vzdát úctu za čas, který jsi obětoval službě veřejnosti s těmi nejlepšími úmysly. Ale jak se říká, dobré úmysly ne vždy vedou k dobrým výsledkům. Je konec roku, což je dobrý čas na to, abychom se ohlédli zpátky. Pojďme se spolu podívat do zrcátka.

Investiční šílenství, které vyvolali svou politikou nejprve Alan Greenspan (takzvaná Greenspenova put opce) a pak Fed, a hon za výnosem bez ohledu na riziko opět ukazuje svou temnou stranu. Tentokrát je to ropný sektor. Nejdříve jsme to viděli v technologiích na konci 90. let, opakovalo se to v minulém desetiletí na nemovitostním a úvěrovém trhu, nyní se to děje v ropném odvětví.

Z americké ekonomiky se stala ekonomika typu "nafoukni a praskni". Tvé zaměření na spotřebitelskou inflaci opět odlákalo Tvou pozornost od škodlivých vlivů inflace cen aktiv, která se nevyhnutelně navrací k průměru. Tentokrát nám nehrozí nic menšího než epická dluhopisová bublina.

Díky dalšímu cyklu, kdy jsi držel sazby pod inflací, americké vynalézavosti a technologiím si mohl každý, kdo je schopen těžit a pronajmout si trochu půdy, vzít půjčku, spolu s růstem cen ropy z 80 USD za barel výše. Agentura Bloomberg odhaduje, že od roku 2010 si průmysl ropy a plynu půjčil 550 miliard USD.

Mantra pro tyto a mnoho dalších investic byla: "Výnos, nebo smrt." A peníze tekly, těžba pokračovala a s ní obrovský nárůst nabídky při zpomalující ekonomice a poptávce. A potom to přišlo. Bublina splaskla, ceny ropy spadly zhruba o polovinu. Možná není náhoda, že se to stalo v době, kdy skončilo QE.

Což nás přivádí k dalšímu zasedání Tvého měnového výboru, kde se debatovalo o tom, kdy a jak normalizovat sazby a zda se zaměřit na zlepšující se stav trhu práce nebo náhlý propad cen komodit v čele s ropou.

Pozor, ať Ti neunikne ironie celé téhle diskuze. Levné peníze, které jsi vytvořil, nastartovaly těžební boom, který přezásobil trh. Teď můžeš použít nízkou cenu ropy, která se promítá do inflace, jako důvod, proč držet úrokové sazby nadále dole. Ty samé sazby, které předtím nafoukly bublinu a zapříčinily její splasknutí. V touze po vyšší inflaci vedly levné peníze nakonec k pravému opaku.

Ty optické kabely by byly stejně položeny, ty domy by byly stejně postaveny a ropa stejně vytěžena, ale "put opce Fedu" a "hon za výnosem" způsobily, že toho bylo moc najednou, což nafouklo bublinu, která splaskla. Jistě víš, že přehnaně uvolněná měnová politika nejenže kupuje čas, ale také krade ekonomickou aktivitu z budoucnosti. Nákupy a investice, které dělají lidé a firmy teď, měly být až zítřejší nákupy a investice. Jenže zítřek vždy přijde, ale co potom? Proč se z této lekce nikdy nepoučíme?

Abych to shrnul, historie je plná nešťastných důsledků snah manipulovat s lidským chováním pomocí kontroly cen. Posledních 15 let to byla kontrola ceny peněz. Současná politika je jako požár.

Neříkám, že máš okamžitě normalizovat měnovou politiku. Jen věřím, že ten proces musí nastat tak rychle, jak jen to bude možné, a inflace cen aktiv se nesmí dále ignorovat (nebo o ní mluvit jen ve vágních komentářích k situaci na konkrétních trzích).

Slova a regulace nám nepomohou. Cesta to bude trnitá, ale nemůžeš ji už dlouho odkládat po šesti letech nízkých úroků a zpětinásobení své bilance. Čím déle budeš čekat, tím horší budou důsledky. Ještě jednou veselé Vánoce a šťastný rok 2015.

S upřímným pozdravem Tvůj

Peter Boockvar

reklama
reklama