Rusko jako BUY?

| redakce

Akcie v Moskvě letos z důvodů, které asi není potřeba příliš vysvětlovat, krvácely. Většina analytiků radí držet se od nevyzpytatelného Ruska dále. Jsou však i tací, kteří v něm vidí příležitost.

S ruskými akciemi to letos nevypadá dobře, o tom není pochyb. Když se podíváme na akciový trh v rublech, index MICEX se ještě jakžtakž drží, v jakékoli jiné měně je to však kvůli poklesu rublu katastrofa.

Pokud bychom následovali poučku zakladatele dynastie Rothschildů, měli bychom nyní půjčovat peníze ruským firmám a nakupovat jejich akcie. Myšlenka investování v Rusku je teď velmi provokativní.

Při současných cenách se index S&P Russia Broad Market obchoduje s poměrem P/E 4. U celosvětového indexu S&P Global Broad Market je tento ukazatel na úrovni 20. Volatilita je vysoká, pohybuje se v 87. percentilu historických dat od roku 1997. Období vysoké volatility byla přitom vždy skvělým bodem pro nástup do ruských akcií.

Následující graf ukazuje výnos ruských akcií v čase v závislosti na volatilitě. Oranžovou barvou jsou výnosy v následujících měsících po obdobích vysoké volatility, modrou po obdobích nízké volatility.

Výnosy ruských akcií s ohledem na volatilitu
Výnosy ruských akcií s ohledem na volatilitu

Je ruská burza vhodná k nákupu?

Je potřeba si uvědomit několik věcí.

  1. Budete potřebovat velkou dávku trpělivosti. Historicky jsou krátkodobé výnosy z nákupů při vysoké volatilitě špatné, až později začnou růst. Navíc se nezdá, že by se situace v Rusku měla zlepšit, spíše naopak.
  2. Data ve výše uvedeném grafu jsou jen od roku 1997. Je velmi nebezpečné spoléhat se na takto krátkodobá data. S&P Russia BMI neexistoval v roce 1917, pokud by však existoval, byla by jeho volatilita jistě velmi vysoká. Následná destrukce veškerého privátního kapitálu by však byla pravým opakem toho, co říkal Rothschild. V Rusku je totiž možné cokoli. I to, že zcela vystoupí z ekonomického svazku se západním světem.

Nicméně nežijeme v roce 1917. Není to ani doba turbulentních Napoleonských válek, která přinesla bohatství právě Rothschildovi. To, že ruské akcie nabízejí atraktivní vstupní podmínky, nemusí znamenat v současné situaci vůbec nic. Historicky však v dlouhém období štěstí vždy přálo odvážným, a především trpělivým a odvážným. To mějte na paměti, když budete uvažovat o Rusku jako investici.

Zdroj: Indexologyblog.com

reklama
reklama