Kontrarián, a přece býk? Nic není nemožné, ukazuje známý akciový optimista

| redakce

"Investoři se na prahu roku 2015 drží při zdi a očekávají nízké výnosy z investic do akcií. Soustředí se na hrozbu deflace a plánované zpřísňování měnové politiky Fedu," říká Thomas Lee z Fundstrat Global Advisors, dlouhodobě jeden z největších býků na Wall Street. "Vsaďte proti nim, buďte kontrariány směrem nahoru." Na konci příštího roku očekává Lee index S&P 500 na 2 325 bodech, čímž se řadí mezi nejodvážnější optimisty.

"Akciový býk nevyklidí pozice jen proto, že vládne příliš dlouho," věří Lee. Index od března 2009 posílil o více než 200 %. "Pesimisté argumentují hrozbou deflace, ke které přispívá více než 40% pokles cen ropy, zpomalováním růstu v Číně, slabou eurozónou a utahováním politiky Fedu."

Stratég ale upozorňuje na to, že by americké firmy měly začít investovat, například do svého v průměru rekordně starého vybavení. Větší spotřebu očekává i od amerických domácností, které během krize a po ní odkládaly některé nákupy.

Celkově vidí americký trh někde v polovině cesty vzhůru v rámci sekulárního býčího trendu. V posledních letech jeho optimismus nejprve sklízel posměšky, jeho výhled pro rok 2014 (2 075 bodů indexu S&P 500) se ale naplnil již 4. prosince. Nyní je index ještě mírně výše.

Co se může pokazit?

Všechno není růžové dokonce ani v rámci výhledu Thomase Leeho. "Největším rizikem je rozšíření slabosti z trhu s ropou na kreditní trhy a do oblasti státních dluhů," upozorňuje stratég. Trh ale podle něj toto riziko nadhodnocuje.

Na závěr se proto vrací ke svému "kontrariánskému", tedy navýsost optimistickému výhledu. "Wall Street je obecně naladěna na mírné zisky v roce 2015. V pěti z posledních šesti let ale byl konsenzus opatrnější než následný reálný vývoj, výjimkou byl pouze rok 2011, kdy USA přišly o nejvyšší rating u agentury S&P," upozorňuje Lee.

Pokud se tedy trh opět mýlí (a mýlil se v průměru o zhruba 5 %), mají akcie zahrnuté v indexu S&P 500 našlápnuto možná ještě výše než ke zmíněným 2 325 bodům. To je ale opravdu celkem velké "pokud".

Wall Street v posledních letech odhadovala skromnější zisky indexu S&P 500
Wall Street v posledních letech odhadovala skromnější zisky indexu S&P 500

Zdroj: Fundstrat Global Advisors

reklama
reklama