Psi z indexu Dow investory ani letos nezklamali. Které akcie držet v roce 2015?

| redakce

Jednou z populárních investičních strategií je nakupování akcií firem z indexu Dow, které vyplácejí nejvyšší dividendy. Investiční strategie označovaná jako "Dogs of the Dow" neboli Psi z indexu Dow radící nakupovat akcie z benchmarku Dow s vysokým dividendovým výnosem dlouhodobě přináší nadprůměrné výnosy. Ani letos tomu nebylo jinak.

Výhodou strategie "Psi z indexu Dow" je předně její jednoduchost. Investoři by podle ní své portfolio měli přeskupovat vždy jen na začátku nového kalendářního roku, a to tak, aby v něm drželi akcie deseti společností z indexu Dow s nejvyšším dividendovým výnosem. Žádné složité analýzy, žádné obtížné rozhodování.

Za posledních 14 let tato investiční strategie včetně letošního roku výkonnost indexu Dow překonala devětkrát. Letos si investoři držením deseti akciových titulů s nejvyšším dividendovým výnosem dosud přišli na 13,11 %, zatímco celý index Dow vzrostl "jen" o 11,17 %. Ve srovnání se širším indexem S&P 500 letos nicméně psi z indexu Dow zhruba o jeden a půl procentního bodu zaostali.

Výnosy z investiční strategie "Dogs of the Dow" vs. výkonnost indexu DJIA
Výnosy z investiční strategie "Dogs of the Dow" vs. výkonnost indexu DJIAZdroj: Bespoke Investment Group

Investoři, kteří již do psů z indexu Dow investují, ve svých portfoliích v příštím roce mnoho změn dělat nemusejí. Investovat se podle této strategie nadále vyplatí do akcií konglomerátu General Electric, energetické firmy Chevron, řetězce McDonald's, farmaceutických firem Pfizer a Merck a mobilních operátorů Verizon Communications a AT&T.

Zbavit by se naopak investoři měli cenných papírů softwarové společnosti Microsoft, technologického podniku Cisco Systems a výrobce počítačových čipů Intel, a místo nich naopak zainvestovat do ropné firmy ExxonMobil, výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar a světově největšího výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola.

Akcie podle investiční strategie "Dogs of the Dow" v roce 2014
Akcie podle investiční strategie "Dogs of the Dow" v roce 2014Zdroj: Bespoke Investment Group

Zdroj: Bespoke Investment Group

reklama
reklama