Co musíte ráno vědět (29. prosince)

| redakce

V jaké náladě zakončily vánoční týden světové trhy, co čekají analytici od české ekonomiky v roce 2015 a jak dopadla aukce největší sbírky filmových plakátů? To všechno by vás na úvod týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek v tichosti stanovily nové rekordy, za týden přidaly procento

I přes nízké objemy se hlavním americkým indexům podařilo v pátek prolomit předchozí maxima. Vánoční týden tak byl pro akcie úspěšný. Index Dow posílil o 0,13 % na 18 053,71 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,33 % na 2 088,77 bodu. Oba indexy zakončily obchodování na rekordech. Nasdaq vzrostl o 0,7 % na 4 806,86 bodu. Na rekord 1 215,21 bodu vystoupal i index menších firem Russell 2000. Za celý týden posílil Dow o 1,40 %, S&P 500 o 0,88 % a Nasdaq o 0,88 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Santa Claus naděloval, lednový defekt ale hrozí rychlým poklesem

Psi z indexu Dow investory ani letos nezklamali. Které akcie držet v roce 2015?

2. Očekávané události

Pondělí bude na makrodata chudé, pouze v USA bude zveřejněn index průmyslové aktivity dallaského Fedu za prosinec, kde se čeká mírný pokles na 9,5 bodu. Evropské trhy se otevřou po dvou svátečních volných dnech, pražská burza bude dohánět dokonce třídenní manko. Vychází zápis z posledního zasedání ČNB. Řecký parlament potřetí a naposledy hlasuje o novém prezidentovi. Ke schválení kandidáta Stavrose Dimase, kterého nominoval premiér Antonis Samaras, je potřeba 180 hlasů z 300. V případě nezvolení prezidenta budou vypsány předčasné parlamentní volby, jejichž favoritem by v současnosti byla Koalice radikální levice (SYRIZA), která se netají nechutí k úsporným opatřením a diktátu Bruselu. Italský premiér Matteo Renzi bude na výroční tiskové konferenci mluvit mimo jiné o ekonomických reformách a prezidentských volbách, které Italy čekají v roce 2015. Události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

3. Německý ministr financí Schäuble opět kritizuje nákupy dluhopisů Evropskou centrální bankou. Řecké volby podle něj na dohodách o řeckém dluhu nic nezmění

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble se znovu vyjádřil rezervovaně ke snaze Evropské centrální banky podpořit ekonomiku eurozóny nákupy cenných papírů a zdůraznil, že slabé ekonomiky potřebují hlavně reformy. V rozhovoru, který otiskl nejčtenější německý list Bild, ministr rovněž ocenil šéfa německé centrální banky Jense Weidmanna za argumenty proti takovýmto krokům.

4. Japonská vláda schválila stimulační balík v přepočtu za 24 miliard eur

Pravicová vláda japonského premiéra Šinzóa Abeho v sobotu schválila program podpůrných opatření v objemu 24 miliard eur. Chce jím podpořit poptávku, pomoci malým firmám a zaostávajícím regionům. Analytici ale pochybují, do jaké míry dokáže program oživit hospodářský růst Japonska, jehož ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o skoro dvě procenta.

5. Německo chce podpořit trh s elektrickými auty. Prý chce rozšířit síť nabíjecích stanic

Německo plánuje rozšířit síť nabíjecích stanic pro elektromobily, aby tak pomohlo podpořit nevýraznou poptávku po těchto typech vozů. Uvádí se to v dokumentu spolkového ministerstva dopravy, který měla k dispozici agentura Reuters.

Audi chce v příštích pěti letech investovat 24 miliard eur

6. Mezi Indonésií a Singapurem zmizelo letadlo. Na palubě bylo 162 lidí

Z indonéských radarů zmizelo v neděli letadlo malajsijské nízkonákladové společnosti AirAsia se 162 lidmi na palubě. Letoun letěl ze Surabaje na východní Jávě do Singapuru. Zmizení stroje potvrdil přepravce i indonéské ministerstvo dopravy. V neděli večer bylo pátrání ze vzduchu přerušeno kvůli tmě, lodě ale dále pátraly po zmizelém stroji.

7. Česká ekonomika v roce 2015: HDP poroste o zhruba 2,5 %, inflace bude nízká

Ekonomika by měla příští rok navázat na letošní oživení a růst tempem kolem 2,5 %. Spolu s tím by měla klesat nezaměstnanost. Inflace by ale měla zůstat nízká, kolem jednoho procenta.

Firmy čekají mírný růst tržeb i mezd, změny se týkají hlavně DPH

8. Rusko tvrdí, že dodává na Ukrajinu uhlí a proud bez platby předem

Rusko z dobré vůle prezidenta Vladimira Putina bez podmínky platby předem zásobuje Ukrajinu uhlím a elektrickou energií. V neděli to v rozhovoru s agenturou TASS prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Ruský vicepremiér Dmitrij Kozak o něco dříve řekl, že Moskva je připravena měsíčně podporovat Ukrajinu až milionem tun uhlí a devíti miliardami kilowatthodin elektrické energie. Kyjev prozatím podle agentury DPA tyto dodávky nepotvrdil.

9. Běloruský prezident odvolal premiéra a šéfa centrální banky

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v sobotu odvolal premiéra Michaila Mjasnikoviče, některé ministry a také šéfa centrální banky. Podle tiskové agentury TASS novým předsedou vlády jmenoval Andreje Kobjakova a do čela Národní banky Pavla Kallaura. Agentura AFP v souvislosti se změnami poznamenala, že i když běloruský rubl není oficiálně napojen na ruskou měnu, jejíž hodnota v poslední době dramaticky klesla, je Bělorusko na Rusku silně hospodářsky závislé. Proto je velmi citlivé na veškeré otřesy ruské ekonomiky způsobené západními sankcemi a pádem ceny ropy.

10. Čína rozšíří zónu volného obchodu v Šanghaji o finanční centrum

Čína zásadním způsobem rozšíří zónu volného obchodu v Šanghaji. V budoucnu by měla zahrnovat i obchodní centrum města, kde mají centrály velké nadnárodní společnosti a čínské banky. Informovala o tom podle agentury Reuters čínská státní média.

CEBR: Čína může být největší ekonomikou světa už za 11 let

Čína zahájila výstavbu nového velkého letiště v Pekingu

11. EPH chce prý koupit pět plynových a jednu uhelnou elektrárnu E.ON

Český Energetický a průmyslový holding (EPH) nabídl, že odkoupí pět plynových a jednu tepelnou elektrárnu o celkovém výkonu 3 500 megawattů, které v Itálii vlastní a chce prodat německý energetický gigant E.ON. Informoval o tom v neděli list La Repubblica, podle kterého tepelná elektrárna je na Sicílii a má kapacitu 600 megawattů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nejkomplexnější sbírka filmových plakátů nenašla kupce. Bude rozdělena a dražena po částech

V předvánočním týdnu byla ke koupi nabídnuta nejúplnější sbírka filmových plakátů a tematických předmětů. Dražitel (Profiles in History) možná udělal chybu, když nabídl ke koupi všech 196 tisíc předmětů pokrývajících zhruba 44 tisíc filmů a 100 let historie kinematografie najednou. Chtít po někom, aby si takovou sbírku vůbec nastudoval, než ji koupí, je jako chtít po někom večer korekturu státního rozpočtu do zítřejšího rána. Majitel sbírky Morris Everett začal s kolekcí před více než 50 lety. 6-8 milionů USD bylo ale pro kupující mnoho, a tak bude soubor rozdělen a rozprodán v menších aukcích v roce 2015.

(Aukce byla oznámena v listopadu.)

reklama
reklama