Proreformní vláda vrací Japonsko do hry. Akcie jsou nadále zajímavé

| redakce

Zásadní změny ve firemní politice zvyšují výnosy japonských společností. I proto ve střednědobém horizontu nabízejí japonské akcie dobré perspektivy, říká Adam Lessing, ředitel Fidelity Worldwide Investment pro Švýcarsko, Rakousko a země východní Evropy.

Výsledky předčasných japonských parlamentních voleb nebyly překvapivé. Koalice Liberálně demokratické strany a strany Kómeitó získala celkem 326 ze 475 křesel dolní komory parlamentu a má pohodlnou dvoutřetinovou většinu. Po tomto hlasování o důvěře voličů může premiér Šinzó Abe v klidu vládnout další dva až čtyři roky.

Adam Lessing
Adam Lessing

O malou senzaci se postarala Komunistická strana Japonska, jíž se podařilo zdvojnásobit počet křesel. Se svými 21 poslanci má sice stále nevýznamný vliv na politické rozhodování, nicméně to ilustruje postoj opozice vůči plánovanému obnovení jaderné energetiky a vůči zavedení práva na kolektivní sebeobranu, jinými slovy posílení role armády. Ústavní reforma by v budoucnu umožnila japonským ozbrojeným silám účastnit se vojenských operací v zahraničí. "Předpokládám, že nyní trhy zaměří svoji pozornost na politickou agendu a pokračování politiky finančního uvolňování," říká Adam Lessing z Fidelity Worldwide Investment.

Nejdůležitějším úkolem nové vlády je přijetí rozpočtu na rok 2015. Předseda vlády už navrhl zvýšení rozpočtu z dvou bilionů na tři biliony jenů, zejména s cílem posílení regionálního hospodářství. Běžný rozpočet na rok 2015 se bude projednávat a schvalovat během parlamentního zasedání v lednu a únoru. "Domnívám se, že reformní vláda zůstane nadále u moci. Jakmile bude schválen rozpočet na rok 2015, provede kabinet reformu firemních daní, povede další jednání o Transpacifickém partnerství a obnoví jadernou energetiku," pokračuje Lessing. "Také jsem si povšiml konstruktivních změn v japonských podnicích, v nichž dochází ke strukturálním reformám. Nový Kodex správy a řízení podniků (Corporate Governance Code) je navržen tak, aby se zvyšovaly jejich výnosy," doplňuje.

"S tím, jak budou dále růst podnikové výnosy, firmy posilují svoji kapitálovou efektivitu a soustředí se na zájmy akcionářů, lze podle mého názoru očekávat zlepšení návratnosti vlastního kapitálu," nabízí Lessing základní tezi, proč jsou japonské akcie zajímavé. "S ohledem na P/E jsou japonské akcie ohodnoceny historicky velice nízko. Vzhledem ke koordinované politice japonského hospodářského růstu, zásadním změnám v podnikatelské kultuře a ke skutečnosti, že Japonsko patří k jedněm z mála klíčových trhů, kde dochází ke srážkám při oceňování, předpokládám, že je střednědobý výhled pro japonské akcie velice příznivý," uzavírá Adam Lessing.

Informace o fondech Fidelity naleznete ZDE.

Zdroj: Fidelity

reklama
reklama