Euro je tak slabé, jako když se mluvilo o rozpadu eurozóny. Co se změnilo?

| redakce

ECB v čele s Mariem Draghim je už déle než dva roky připravena udělat "vše, co bude potřeba", aby zachránila euro, respektive eurozónu. Tím se mezi řádky rozumí eurozóna v podobě a složení, které má v současnosti (a dále se rozšiřuje). Sám Draghi přitom v posledních týdnech hovoří o možných dalších opatřeních na podporu růstu cen a ekonomiky měnové unie v rozporu s jinými členy rady ECB, ačkoli banka deklaruje jednotnost, pokud jde o odhodlání zachránit eurozónu.

Optimistické komentáře Maria Draghiho o možném zavedení dalších podpůrných opatření, včetně možného odkupu státních dluhopisů zemí eurozóny, způsobily další pokles už tak nízkých výnosů těchto bondů. Například španělský 10letý dluhopis vynáší aktuálně 1,85 % ročně, americký okolo 2,3 %. Ponechme stranou západní stranu Atlantiku a její zadlužení a udržitelnost ekonomického modelu a zůstaňme v Evropě. V té Evropě, kterou ještě před třemi lety zmítala dluhová krize.

Podpora lhaním?

Zmíněné španělské dluhopisy nedávno reagovaly posílením na Draghiho výroky o jednotnosti členů rady ECB ohledně možných dalších kroků banky (pokud jich bude potřeba). Trh touží po kvantitativním uvolňování co nejbližším tomu, na které si navykl (ano, tak trochu jako narkoman) za oceánem v případě Fedu. problém je ale v tom, že Draghi možná nemluví pravdu.

Členka Výkonné rady ECB Sabine Lautenschläger totiž naznačila, že bude proti odkupům státních dluhopisů, pokud nebudou otevřeně hrozit deflační rizika, konkrétně dlouhodobý pokles cen. A ozvali se i další, například její krajan Jens Weidmann. Od toho se to veskrze čekalo, právě Němci kritizují možnost odkupů státních dluhopisů, považují ji za neodpovídající mandátu ECB.

S tím souvisí i možná největší Draghiho "lež". Udělat "cokoli, co bude potřeba", zní jako velké odhodlání. Opatření by ale neměla jít proti tomu, co ECB udělat vůbec smí. Trh na tento lep Draghimu skočil, bondy už se přece na sekundárním trhu odkupovaly. A co na tom, že evropský soud může takové plány zatrhnout.

"Aktuální názor ECB prezentovaný prezidentem Draghim je ten, že ECB může nakupovat státní dluhopisy na sekundárním trhu," potvrdil nedávno Investičnímu webu analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny. "V Německu byla podaná žaloba k Ústavnímu soudu proti možnosti nákupů státních dluhopisů ze strany ECB. Podle soudu to ECB dělat nesmí, finální rozhodnutí ale nechal na nejvyšším správním soudu EU. To se týkalo konkrétně programu OMT." Dříve řešené téma OMT je ale podle Mokráše aktuální i v případě současných spekulací o možném zahájení dalšího kola odkupů státních bondů. "Momentálně tedy ECB státní dluhopisy na sekundárním trhu odkupovat může, ale existuje riziko, že jí to unijní soud zakáže," doplňuje analytik.

Slabé euro

Euro se v páru s dolarem obchoduje okolo 1,24 EUR/USD. Když Draghi začal odhodlaně zachraňovat eurozónu, stálo euro 1,22 USD. V srpnu 2012 začala v očekávání zlepšení situace v měnové unii zpevňovat až k hranici 1,40 letos na jaře. Evropská měna je ale nyní, když se opět čeká na masivní podporu ECB (sazby jsou již na rekordním minimu, probíhají odkupy některých cenných papírů a nízkoúročené půjčky komerčním bankám), na podobné úrovni jako v době, kdy Draghi způsobil její výrazné posílení.

Jaká změna, stačilo něco přes dva roky a pár "lží", aby slabé euro bylo vítané v naději na vyšší export a růst cen. Analytici ve výhledech na další měsíce takřka jednohlasně hovoří o dalším oslabování eura, ti nejodvážnější připouštějí i možnost parity eura a dolaru. Ne vzdálených 1,20 EUR/USD je nicméně psychologicky významnou hranicí - právě na ní mělo v roce 2010 největší problémy Řecko a o dva roky později Španělsko.

V současnosti jsou některé velké ekonomiky unie na hraně recese (Francie, Německo), případě přímo v recesi (Itálie). HDP eurozóny jako celku sice roste šest kvartálů v řadě, mezičtvrtletně ale maximálně o 0,3 %. Ještě uvolněnější měnová politika a slabé euro mají ekonomiku pomoci nastartovat, ECB má ale v zásobníku stále méně munice, byť té možná nejvýbušnější. Sama apeluje na evropské politiky, aby přiložili ruku k dílu. Přijde jejich reakce včas a v dostatečné síle?

Zdroj: Bloomberg, Bespoke Investment Group, Phoenix Capital Research

reklama
reklama