Nejlikvidnější trh na světě už není likvidní. Nahání strach

| redakce

Americké fondy přijímají mimořádná opatření, aby zamezily tomu, že bude v jejich rozvahách přemíra jen těžko prodejných dluhopisů.

Na dluhopisových trzích již nyní probíhá hra "škatulata, hejbejte se". Kdo uteče, vyhraje. Nikdo nechce zůstat na trhu jako poslední ve chvíli, kdy úrokové sazby začnou růst.

Za posledních několik měsíců rostoucí počet velkých správců aktiv, včetně Neuberger Berman, Natixis Global Management nebo T. Rowe Price, testovalo své fondy pro případ různých tržních scénářů. Společnosti vytvářejí polštáře hotovosti, krátkodobějších dluhopisů a dalších likvidních aktiv a pravidelně diskutují rizika s managementy.

Až se Fed rozhoupe

Jakmile začne Fed zvyšovat sazby, k čemuž by podle trhu mělo dojít zhruba v polovině roku 2015, investoři budou houfně prodávat dluhopisy, které budou v prostředí rostoucích úrokových sazeb ztrácet na hodnotě. Historicky byly nakupujícími těchto dluhopisů banky z Wall Street (a v posledních letech Fed samotný), nicméně regulace a kapitálové požadavky zavedené od finanční krize mnohé přinutily zredukovat portfolia.

"Každý den se zamýšlím nad tím, jak snadno bych mohl prodat své pozice, a najít odpověď je stále složitější," říká Jason Brady, dluhopisový portfoliomanažer z Thornburg Investment Management, fondu, který má ve správě aktiva v hodnotě 70 miliard USD, z toho 17 miliard USD v dluhopisech.

Největší banky na Wall Street nepočítají s tím, že by Fed zvýšil sazby hned zkraje roku 2015, v průzkumu ze začátku října ale 14 z 19 dealerů, respektive bank, které obchodují přímo s Fedem, očekávalo první zvýšení sazeb do června 2015, s růstem sazby na 1 % do konce roku. Nutno ale říci, že od té doby spíše centrální banka uváděla takové podmínky pro zvýšení sazeb, které se čekají mírně později.

Horší likvidita

Manažeři fondů ale pozorují známky komplikací s likviditou na trhu s dluhopisy již nyní. Byli vystrašeni už v polovině října, kdy výnos desetiletých dluhopisů klesl velmi rychle k 1,865 %, tedy na nejnižší úroveň od května 2013. Šlo ale o flash crash, od té doby výnos kolísá mezi 2,1 % a 2,4 %.

Thornburg a T. Rowe stejně jako mnohé další firmy proto navýšily hotovost, aby svá portfolia lépe zajistily pro případ likviditního krachu. Thornburg Strategic Income Fund zvýšil alokace hotovosti z loňských 10 % na letošních 13 %. Také navýšil pozice v krátkodobých dluhopisech a dluhopisech vyššího investičního stupně. "High Yield Fund společnosti T. Rowe Price drží tři procenta v hotovosti, což je o 1 procentní bod více než loni," prozrazuje manažer fondu Mark Vaselkiv.

David Lafferty, hlavní tržní stratég Natixis, tvrdí, že jeho společnost místo zvýšení podílu hotovosti budovala 20% rezervy v některých kvalitnějších podílových fondech a v neamerických aktivech, jako jsou například dluhopisy denominované v australských a kanadských dolarech.

Firmy jako Voya Investment Management, které využívají spolupráci s třetími stranami, dávají manažerům specializovaným na dluhopisy s vysokými výnosy až třídenní avízo, než provedou velké odkupy z fondů. Chtějí se tím ujistit, že se k penězům dostanou řádně a včas, jak naznačuje Paul Zemsky, investiční ředitel multi-asset strategií ve Voya IM.

Firmy se chrání

Obavy ohledně likvidity převládají hlavně ve fondech zaměřených na investice do úvěrů firmám mimo investiční pásmo, protože vypořádání takovýchto úvěrů může trvat týdny. T. Rowe, podobně jako mnohé další společnosti, má pro případ likviditní krize zřízenu úvěrovou linku. Za poslední rok ji T. Rowe zdvojnásobila na 300 milionů USD, uvádí manažer fondu.

George Walker, šéf Neuberger Berman, prozradil účastníkům výroční konference pořádané v říjnu Securities Industry and Financial Markets Association, že nejistota kolem dluhopisové likvidity je jedním z hlavních témat na úrovni managementů společností.

Regulátoři o této otázce také častěji hovoří s obchodníky. Dluhopisoví obchodníci z T. Rowe Price se nedávno setkali s Komisí pro burzy a cenné papíry (Securities and Exchange Commission - SEC), prozradil Vaselkiv. T. Rowe se zaměřuje na dny, v nichž byla patrná nejintenzívnější aktivita výběrů, a testuje, jak dlouhá doba by stačila k likvidaci vysokovýnosového fondu.

"Nejlepší cestou, jak se vypořádat s likviditními obavami, je být připravený držet dluhopisy v portfoliu v dlouhodobém horizontu," říká Margie Patel, portfoliomanažerka z Wells Capital Management.

Zdroj: Reuters

reklama
reklama