Vánoce pod kontrolou: Jak se před svátky nezruinovat

| redakce

Před Vánocemi uvolňujeme otěže svému utrácení. Loni jsme v prosinci vydali jen za platby kartou o 30 % více, než jsou průměrná měsíční čísla ve zbytku roku. Před svátky strmě rostou výdaje zejména za potraviny, elektroniku, hračky a knihy.

Abyste nepodlehli předvánočnímu šílenství, vyplatí se mít na paměti několik základních rad:

  • Odložte práce, které nespěchají.
  • Práce, které nepočkají, svěřte profesionálům.
  • Zhodnoťte na začátku své finanční možnosti.
  • Dárky nakupujte chytře, bezpečně a s dostatečným předstihem.
  • Mějte systém, jak mít své finance pod kontrolou (srovnávejte příjmy s výdaji).
  • Hledejte příležitosti, kde za nákupy ještě získat benefity.

Nakupujte chytře a bezpečně

Abyste ušetřili nejen peníze, ale i nervy při shánění vánočních dárků, existuje několik cest. Nejjednodušší z nich je nákup dárků na internetu. Podíl on-line plateb se zvyšuje v listopadu oproti zbytku roku přibližně o 15 % co do počtu transakcí, objemy rostou zhruba o 10 %.

Placení v certifikovaných e-shopech se nemusíte bát. Nejběžnější formou je on-line platba platební kartou, oblíbené jsou i platební brány. Platba kartou je pohodlný a velmi rozšířený způsob, jak platit on-line. Mnoho lidí z ní má přesto stále obavy. Stačí však dodržovat jednoduché bezpečnostní zásady. Především nakupujte jen u obchodníka, který nabízí platbu kartou přes takzvanou 3D Secure technologii. Při využití systému 3D Secure se citlivé údaje o vaší kartě k obchodníkovi vůbec nedostanou, dalším bezpečnostním prvkem je potvrzení internetové platby SMS.

Platíte-li kartou, můžete využít i jiné výhody, třeba takzvaný chargeback. Je výhodné platit na internetu kartou, protože pokud zboží není doručeno, kupující může řešení problému přesunout na svou banku a nemusí řešit vrácení platby přímo s obchodníkem. Kartou lze platit bez ohledu na hranice, při nákupech u zahraničních obchodníků tak nemusí řešit ani případnou jazykovou bariéru. Pokud totiž neobdrží kartou placené zboží objednané přes internet, může se obrátit na svou banku a podat standardní reklamaci. Banka ji přijme a v rámci šetření získá stanovisko zpracovatelské banky, které obchodník musí doložit veškeré podklady k transakci a jejímu účelu. Pokud obchodník neprokáže objednané plnění, je povinen peníze vrátit a jsou klientovi připsány zpět na účet.

K on-line placení lze využít i digitální peněženky, třeba PaySec nebo některé aplikace pro chytré telefony, které umožňují platit jednoduše pomocí QR kódu. PaySec, elektronickou peněženku, si lze pořídit rychle a jednoduše, stačí účet u kterékoli banky, e-mail a mobilní telefon. Registrace je hotová za 2 minuty a při použití on-line nabití lze z peněženky okamžitě platit.

Řada lidí již ze zkušenosti ví, že před Vánocemi bývají delší dodací lhůty, proto se vyplatí nakupovat i v e-shopech s předstihem. Před samotným nákupem je vhodné využít cenové on-line srovnávače, které vám pomohou zorientovat se, kolik co stojí a kde najdete hledané zboží nejlevněji.

Finance pod kontrolou

V rámci předvánočních nákupů je dobré mít na paměti, kolik jste již utratili. Existuje řada aplikací, které podobnou pomoc nabízejí. Na nákup vánočních dárků můžete využít svoji kreditní kartu, která oproti kontokorentu nabízí bezúročné období. Je ale potřeba mít jistotu budoucích příjmů, z kterých budou dluhy včas uhrazeny. Pohlídejte si proto, kdy vám vyprší bezúročné období, prodleva se totiž může výrazně prodražit.

Věnujte čas svým blízkým

V předvánočním shonu je každá minuta drahá, tak se snažte využívat čas efektivně. Neztrácejte čas hledáním bankomatu a čekáním ve frontě, abyste si mohli vybrat hotovost. Plaťte kartou. Naučte se také využívat službu CashBack, ať nehoníte bankomaty někde v obchodních centrech. Je to jednoduché – ve vybraných prodejnách požádáte při placení platební kartou za nákup ve výši alespoň 300 korun o vydání hotovosti. Najednou tak zaplatíte za nákup i vyberete potřebnou hotovost.

Zbytečně se během adventního období nestresujte, raději jděte na procházku se svými blízkými. Čas můžete ušetřit například tím, že si necháte uklidit od profesionální firmy, objednáte si cukroví z nedaleké cukrárny nebo budete nakupovat on-line bez stresu a zbytečných front v přeplněném obchodě.

Zdroj: ČSOB

reklama
reklama