Vzkaz od legendy: Kašlete na ty, kdo přesně vědí, co se bude dít v roce 2015

| redakce

Burton Malkiel, autor slavné knihy "A Random Walk Down Wall Street", má pro všechny investory dobrou radu: Plaťte co nejmenší poplatky a nevěřte finančníkům a manažerům fondů, kteří vám slibují, že překonají trh.

Malkiel, který tento názor prosazuje řadu let, se nyní obrací na mladší investory. Stal se totiž investičním ředitelem on-line obchodníka s cennými papíry Wealthfront, který se snaží bojovat proti zavedeným brokerským firmám.

"Neexistuje člověk, který by byl schopen říct, co je nejlepší investicí pro rok 2015. Neznám nikoho, kdo by uměl časovat trh. A neznám ani nikoho, kdo zná někoho, kdo umí časovat trh," řekl Malkiel v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Konkrétním tipům se proto vyhýbá. Obecně však připouští, že valuace akcií jsou vysoké. Pokud přijde nějaký negativní šok, bude to pro akcie špatné. A ani když nepřijde, nic moc v příštím roce nevydělají.

"Je velmi těžké najít něco levného. Některé trhy jsou levnější než jiné, nevidím ale žádnou skvělou nákupní příležitost," říká. Podle něj, přestože jsou rizikové, nabídnou vyšší výnos dluhopisy rozvíjejících se zemí. "Titulky o Mexiku jsou hrozivé, ale mexický dluh nese 6 % ročně," podotýká Malkiel.

Plaťte co nejméně

Nejlepším způsobem, jak snížit riziko, je dle něj diverzifikace. To znamená nesoustředit se pouze na domácí trh. Valuace jsou podle něj zajímavé na rozvíjejících se trzích a investoři by se zde měli dívat na rozumnou míru návratnosti. Připomíná, že velké firmy čerpají tržby z celého světa. Jako příklady udává Siemens a GE.

"Ohledně investování neexistuje téměř nic, čím si můžeme být 100% jistí. Já jsem si však 100% jistý tím, že čím méně zaplatím na poplatcích za zprostředkování investice, tím více zbude pro mě," vysvětluje Malkiel své zlaté investiční pravidlo.

"Z toho důvodu jsem byl vždy fanouškem indexování. A dnes jsem ještě větším fanouškem, než jsem byl před 40 lety, když jsem poprvé vydal svou Random Walk. Indexové fondy vám umožní koupit si trh s náklady blízkými nule, konkrétně jde o 0,4-0,5 %," dodává.

Připomíná, že na trhu jsou fondy, které si běžně (v ČR je to pravidlem) účtují kolem 2 % z investice ročně. To ale především v současné době nízkých výnosů "sežere" velkou část zhodnocení investice.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama