Jak na tom bývají akcie v lednu po úspěšných letech?

| redakce

Jedním slovem dobře. Najdou se ale výjimky, třeba leden 2014 byl po 30% posílení indexu S&P 500 v roce 2013 pro akcie složitý, jejich ceny klesly zhruba o 3 %.

"Leden patří sezónně k úspěšným obdobím pro americké akcie, obzvláště po silných akciových letech. Od roku 1929 byl leden je leden pro S&P 500 jedním z nejlepších měsíců, v průměru akcie posilují o 1,3 %, medián je dokonce +1,6 %," píše Savita Subramanian z Bank of America Merrill Lynch. "Za celý rok jsou přitom jednotlivé měsíčné průměry a mediány na +0,6 %, respektive +0,9 %."

Leden také vykazuje druhý největší podíl růstových průběhů (64 % případů), lepší je jen prosinec se 75 % růstů. "Lednová obchodování po letech, během kterých S&P 500 vykázal dvojciferné zisky, mají tendenci být ještě pozitivnější - akcie v průměru pak posilují o 1,8 % a v plusu jsou v 68 % případů," pokračuje šéfka akciových strategií Bank of America Merrill Lynch.

Průměrné výnosy S&P 500 v jednotlivých měsících (levá osa) a podíl růstových měsíců (pravá osa)
Průměrné výnosy S&P 500 v jednotlivých měsících (levá osa) a podíl růstových měsíců (pravá osa)

"Jako vždy v podobných případech, i ohledně lednového výkonu akcií nesmíme zapomínat na to, že historické průměry nelze brát jako předpověď. Nefungují zkrátka každý rok. Nikdo vám předem neřekne, zda je zrovna většinový, nebo menšinový rok," upozorňuje na známou věc Joshua Brown, finanční poradce z Ritholtz Wealth Management.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch, The Reformed Broker

reklama
reklama