Chyba, které se chce Fed vyhnout za každou cenu

| redakce

Všichni napjatě čekají na další kroky Fedu. V říjnu oznámil ukončení programu kvantitativního uvolňování. Další zasedání FOMC se koná v polovině měsíce, 17. prosince bychom se měli dozvědět, kam se bude měnová politika americké centrální banky dále ubírat. Banky zaktualizuje své ekonomické projekce a Janet Yellenová na tiskové konferenci popřeje veselé Vánoce. Nebo snad trhy zklame?

Nikdo neočekává, že by se sazby Fedu měly zvyšovat už tento měsíc, ale většina trhu věří, že se tak stane v příštím roce, zhruba v jeho polovině. Fed by navýšil sazby poprvé od finanční krize.

Fed se chce vyhnout případnému opětovnému snižování sazeb poté, co začne měnovou politiku utahovat. Ekonom Torsten Slok z Deutsche Bank ve svém reportu upozorňuje na následující graf, který demonstruje, jak ECB a další světové centrální banky (novozélandská, švédská, norská či australská) byly všechny nuceny snižovat sazby po jejich předčasném zvýšení mezi lety 2009 a 2010.

Prezident newyorského Fedu William Dudley prohlásil, že "ve chvíli, kdy utahování politiky nastane, bude tempo normalizace záviset zčásti také na tom, jak budou podmínky na finančním trhu reagovat na počáteční a další restriktivní kroky Fedu".

Pokud trhy zůstanou optimisticky naladěné, pak by podle Dudleyho mohlo pokračovat zvyšování sazeb stabilním tempem. Jestliže se s tím ale nevypořádají tak hladce, Fed bude s dalšími kroky opatrnější.

Možná se rozhodne na základě reakcí trhu zvyšovat sazby menšími mírami a pomaleji. Je ale jisté, že neudělá to, co ostatní banky. Nezvýší úroky příliš, aby byl následně nucen k jejich opětovnému snižování.

Sazby centrálních bank
Sazby centrálních bank

Mimochodem, Jeff Gundlach z DoubleLine Capital nedávno prohlásil, že Fed možná zvýší sazby na začátek "jen tak cvičně, aby zjistil, co se na trhu bude dít".

Gundlach: Fed možná zvýší sazby jen proto, že se to od něj čeká. A uvidí, co to udělá Gundlach: Fed možná zvýší sazby jen proto, že se to od něj čeká. A uvidí, co to udělá Dluhopisový guru Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital v pondělním rozhovoru pro CNBC uvedl, že americká ...

Zdroj: Deutsche Bank, CNBC

reklama
reklama