Znamení Hindenburg ohlašuje tržní krach. Už zase

| redakce

Pojem "znamení Hindenburg" pochází z technické analýzy a jeho sdělení je stejně neveselé jako výbuch vzducholodi Hindenburg ve 30. letech. Oznamuje totiž tržní krach. A právě nyní toto znamení vydává varovné signály stále častěji.

Znamení Hindenburg je formace technické analýzy, která byla historicky relativně úspěšná v předpovídání propadů akciového trhu. Nese jméno po vzducholodi Hindenburg, která havarovala 6. května 1937 v New Yorku. Za vynálezce a propagátora této formace je považován Jim Miekka.

Jde o kombinaci několika technických a kvantitativních indikátorů, které v souhrnu měří stav a kondici daného akciového trhu (podrobněji ZDE).

Teď toto znamení opakovaně varuje před propadem trhu, investoři se ale o to podle všeho moc nestarají. Proč by také měli? Tato formace se vyskytuje opakovaně již delší dobu, ale nic zlého se zatím na trhu nestalo.

Naposledy se znamení Hindenburg vyskytlo v úterý. Než to investoři pustí z hlavy, měli by si zapamatovat, že tato formace nepředpovídá, že pokles přijde ihned, říká však, že může nastat. Faktem je, že každému významnému propadu za posledních 30 let předcházelo velice těsně právě znamení Hindenburg.

Znamení Hindenburg předpovědělo každý významný propad v posledních 30 letech
Znamení Hindenburg předpovědělo každý významný propad v posledních 30 letech

Pravděpodobnost poklesu většího než 5 % po potvrzeném znamení Hindenburg je 77 % a obvykle nastává do 40 dní. Pravděpodobnost panického výprodeje je 41 % a pravděpodobnost kolapsu trhů 24 %.

"Vždy se objeví více formací Hindenburg než skutečných prudkých propadů trhu. Před propadem se však znamení Hidnenburg historicky ukázalo pokaždé," říká investor a poradce Tom McClellan.

Vynálezce Hindenburgu Miekka ho přirovnal k větrným vírům - ne vždy z nich vznikne ničivé tornádo, ale to neznamená, že by se investoři neměli mít na pozoru.

Podle McClellana je i poslední Hindenburg jen varováním a propad zatím nepřijde, protože jsme v nejlepším období roku pro akcie. Již další znamení Hindenburg by však mohlo rozpoutat bouři.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama