Burzovní kalendář (8. 12. - 12. 12. 2014)

| redakce

Během druhého prosincového obchodního týdne v USA vycházejí čísla o maloobchodních tržbách a evropské země zveřejní údaje o průmyslové výrobě nebo inflaci. Investoři však budou nejpozorněji sledovat jakákoli vyjádření z obou hlavních světových centrálních bank, tedy z Fedu a ECB.

USA

8/12 Projev člena Fedu Dennise Lockharta

9/12 JOLT - otevřené pracovní pozice (září: 4,735 milionu)

9/12 Velkoobchodní zásoby (odhad říjen meziměsíčně: +0,1 %, září: +0,3 %)

10/12 Měsíční zpráva o rozpočtu

11/12 Maloobchodní tržby (odhad listopad meziměsíčně: +0,4 %, říjen: +0,3 %)

11/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 295 tisíc nových, předchozí týden: 297 tisíc nových)

11/12 Index dovozních cen (odhad listopad: meziměsíčně -1,7 % a meziročně -2,3 % , říjen: -1,3 % meziměsíčně a -1,8 % meziročně)

12/12 Index cen výrobců (odhad listopad: meziměsíčně -0,1 % a meziročně +1,4 %, říjen: +0,2 % meziměsíčně a +1,5 % meziročně)

12/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (FLASH, odhad prosinec: 89,5 bodu, listopad: 88,8 bodu)

Indexy Dow a S&P 500 zavíraly uplynulý týden na nových historických maximech, a rostly tak už sedmým týdnem v řadě. Za celý týden posílil Dow o 0,72 % na 17 958,79 bodu a S&P 500 vzrostl o 0,38 % na 2 075,37 bodu. Z hlavních tří indexů se pouze technologický Nasdaq nedokázal vzpamatovat z prudkého pondělního propadu a týden zakončil se ztrátou 0,24 % na 4 780,75 bodu.

"K dosažení kulatého čísla 2 100 už indexu S&P 500 chybí jen 1 %. Otestuje ho trh? Riziko korekce s dalším růstem přibývá, ale vzhledem k silnému sezónnímu patternu k ní dojde buď velmi brzy, nebo až v lednu. V novém týdnu mohou kartami zamíchat politici, kteří se budou v USA předvádět v rámci bitvy o vládní rozpočet," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Trhy se v novém týdnu budou soustředit především na další možné informace o zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou. Překvapivé páteční údaje z trhu práce (americká ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila 321 tisíc nových pracovních míst, ačkoli analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali přírůstek jen 230 tisíc míst) vyvolaly spekulace o dřívějším zvýšení sazeb. Dluhopisoví analytici tak čekají růst výnosů amerických vládních bondů.

Akcioví experti zase vyhlížejí, zda indexy překonají další důležité psychologické hodnoty. S&P 500 je blízko 2 100 bodů a Dow je jen 42 bodů od hranice 18 000 bodů.

James Paulsen, hlavní investiční stratég z Wells Capital Management, si myslí, že indexy tuto hranici pokoří velmi rychle. "O moc výše se však trh nedostane a před koncem roku se propadne zpět pod tyto úrovně. Myslím, že zpráva z trhu práce přiměje Fed začít zvedat sazby dříve, takže z dobrých zpráv se rychle stanou zprávy špatné," říká Paulsen.

Názory na to, kdy Fed začne zvedat sazby, se přitom výrazně liší. Podle některých analytiků to bude již v červnu, další očekávají, že se tak stane ve 3. kvartálu, jiní dokonce tvrdí, že až ve 4. čtvrtletí. A existuje i malá skupina analytiků, která sází na první tři měsíce příštího roku. Tyto rozdílné názory se začnou sbližovat podle toho, jaká budou z USA přicházet ekonomická data.

"Myslím si, že k tomu dojde v červnu. Naznačují to některé komentáře z Fedu z poslední doby, které mluví o posunu od přehnaně uvolněné měnové politiky k umírněně uvolněné měnové politice," říká Rick Rieder z BlackRock.

Každá zpráva z Fedu tak může příští týden pro trhy znamenat mnoho a investoři by si jich měli velmi všímat.

Asi nejdůležitějším makročíslem budou příští týden maloobchodní tržby za listopad. Investoři se z nich budou snažit vyčíst, jak dopadnou vánoční tržby amerických prodejců.

"Je jasné, že velmi dobré tržby zaznamenali prodejci aut. Důkazy o vyšších tržbách v obchodech jsou zatím rozporuplné. S růstem počtu pracovních míst a levnou ropou je však prostředí pro růst maloobchodních tržeb velmi příznivé," říká ekonom Robert Mellman z JPMorgan, který očekává meziměsíční růst tržeb o 0,4 %, tedy v souladu s průměrem trhu.

Někteří opozdilci také reportují hospodářské výsledky:

10/12 Costco Wholesale - odhad zisku na akcii 1,086 USD

11/12 Adobe - odhad zisku na akcii 0,297 USD

11/12 Lululemon Athletica - odhad zisku na akcii 0,379 USD

Znamení Hindenburg ohlašuje tržní krach. Už zase Znamení Hindenburg ohlašuje tržní krach. Už zase Pojem "znamení Hindenburg" pochází z technické analýzy a jeho sdělení je stejně neveselé jako výbuch ... Nejlikvidnější trh na světě už není likvidní. Nahání strach Nejlikvidnější trh na světě už není likvidní. Nahání strach Americké fondy přijímají mimořádná opatření, aby zamezily tomu, že bude v jejich rozvahách přemíra jen ... Zlato jsou peníze a nic jiného aneb Když promluvil slovutný J. P. Morgan Zlato jsou peníze a nic jiného aneb Když promluvil slovutný J. P. Morgan Byl prosinec 1912 a před americkým Kongresem nevypovídal nikdo menší než slovutný J. P. Morgan, ... OPEC proti břidlicím: Kdo vyhraje válku na trhu s ropou? OPEC proti břidlicím: Kdo vyhraje válku na trhu s ropou? Rozhodnutí OPEC z konce listopadu o zachování současného objemu produkce mění scénář cenových válek na ...
reklama
reklama