Co musíte ráno vědět (9. prosince)

| redakce

Jak zahájily týden po pátečních rekordech akcie v USA i v Evropě, co si myslí Euroskupina a o rozpočtech členských států EU a jak elegantně umí padat Elton John? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie vedl v pondělí dolů energetický sektor

Americké akcie v pondělí sklouzly z pátečních rekordů kvůli ztrátám v energetickém sektoru, který negativně ovlivňují klesající ceny ropy. Dow odepsal 0,59 %, nejvíce od října, S&P 500 0,72 % a technologický Nasdaq 0,84 %. Na každou posilující akcii na Newyorské burze připadly v pondělí více než dvě ztrácející. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie United Technologies, American Express a Home Depot, dolů ho naopak vedly cenné papíry společností Chevron, McDonald's a Caterpillar. Energetický sektor v indexu S&P 500 v pondělí spadl na 17měsíční minimum v reakci na klesající ceny ropy. Trh s americkou lehkou ropou ovládli letos medvědi kvůli přebytku nabídky, na nějž se kartel OPEC prozatím rozhodl nereagovat snížením produkce.

Akcie pohledem technické analýzy: Indexy čekají na imuplz

2. Evropské akcie v úvodu týdne oslabily kvůli energetickému sektoru

Stavební sektor a energetické akcie v pondělí stáhly evropský akciový trh do červených čísel. Britský FTSE 100 odepsal 1,05 %, francouzský CAC 40 procento a německý DAX 0,72 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,6 % poté, co ho více než procentní zisk v uplynulém týdnu vynesl na nejvyšší hladinu od ledna 2008. V plusu se pohyboval technologický sektor, zbývající odvětví ztrácela. "Ekonomika eurozóny zůstává u dna. Není to žádné velké drama, ale ani nevidíme známky růstu," říká Lex Van Dam z Hampstead Capital. "Evropské akcie nadále podporuje rétorika Maria Draghiho, ale je znepokojivé, že šéf ECB ztrácí důvěru ve svém vlastním měnovém výboru."

Société Générale: Nebojujte s ECB a vsaďte v roce 2015 na evropské akcie

3. Pražská burza v úvodu týdne posílila, objem obchodování byl však nízký

Index PX v pondělí zpevnil o 0,18 % na 1 008,10 bodu. Objem obchodování byl v pondělí utlumený, nedosáhl ani 300 milionů korun. Největší objem zaznamenaly akcie společnosti ČEZ, které posílily o 0,40 %. V závěsu za nimi se držela Komerční banka se ziskem 0,12 % a třetího největšího objemu dosáhla O2 C.R., jejíž cenné papíry podražily o více než procento. Mírně naopak ztrácely akcie Erste Group Bank a dále zlevnily i cenné papíry NWR, jejichž cena se nyní pohybuje na 45 haléřích.

Sázky na konec roku aneb Co by si čeští finanční experti nadělili pod stromeček

4. Očekávané události

Ve Spojených státech bude zveřejněn indikátor JOLTS, tedy otevřené pracovní pozice za říjen (odhad: 4,770 milionu, září: 4,735 milionu), a velkoobchodní zásoby (odhad říjen meziměsíčně: +0,1 %, září: +0,3 %). Investoři v Evropě budou sledovat německou obchodní bilanci (odhad říjen: +18,9 miliardy eur, září: +21,9 miliardy eur) a britskou průmyslovou výrobu (odhad říjen: meziměsíčně +0,2 % a meziročně +1,8 %, září: +0,6 % meziměsíčně a +1,5 % meziročně). Český statistický úřad také vydá zprávu o inflaci (odhad listopad: meziměsíčně -0,2 % a meziročně +0,7 %, říjen: +0,2 % meziměsíčně a +0,7 % meziročně). Vše, co budou trhy v týdnu sledovat, najdete v našem burzovním kalendáři.

5. Průmyslová výroba v Česku v říjnu zpomalila růst na 3,2 %

Průmyslová produkce v říjnu v Česku meziročně vzrostla reálně o 3,2 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 0,5 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 8,3 %.

Nezaměstnanost v ČR v listopadu zůstala na 7,1 %

6. Evropská unie by potřebovala 1,3 bilionu eur na investiční projekty

Přibližně 2 000 projektů za celkem asi 1,3 bilionu eur je na seznamu investičních akcí, které by mohly být realizovány v rámci nedávno oznámeného investičního plánu Evropské komise. Materiál připravila pracovní skupina zástupců komise, Evropské investiční banky (EIB) a členských zemí. O investičním plánu, spojovaném se jménem předsedy komise Jeana-Claudea Junckera, budou v úterý v Bruselu diskutovat ministři financí členských zemí osmadvacítky.

7. Rusko prý obnoví dodávky plynu na Ukrajinu ve čtvrtek

Rusko obnoví dodávky zemního plynu na Ukrajinu ve čtvrtek. Agentuře Reuters to v pondělí řekl mluvčí ukrajinského monopolu pro přepravu plynu Ukrtransgaz. Rusko dodávky zastavilo za vleklé politické krize mezi oběma státy v polovině června, a to kvůli sporům o ceny a nezaplacené účty.

8. Eurozóna: Důvěra investorů dle Sentix v prosinci roste na -2,5 bodu z -11,9 bodu (odhad: -10,51 bodu)

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v prosinci výrazně zvýšila. Uvedla to v pondělí výzkumná společnost Sentix. Dodala, že za růstem důvěry zřejmě stojí očekávání, že Evropská centrální banka v brzké době zahájí rozsáhlé nákupy cenných papírů.

9. Růst francouzské ekonomiky podle centrální banky zpomalí

Tempo růstu francouzské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalí na pouhých 0,1 %. Předpověděla to v pondělí francouzská centrální banka. Ve třetím čtvrtletí se francouzský hrubý domácí produkt zvýšil o 0,3 % po poklesu o 0,1 % v předchozích třech měsících. Francie je druhou největší ekonomikou v eurozóně po Německu.

10. Euroskupina: Zadlužené země eurozóny by měly včas zahájit reformy

Země eurozóny, které nedávno Evropská komise upozornila na hrozbu příliš vysokého deficitu, by měly využít dodatečného času a udělat takové kroky, aby svůj rozpočet dostaly do souladu s evropskými pravidly. Po pondělním jednání ministrů financí Euroskupiny, tedy zemí platících společnou měnou, to novinářům v Bruselu řekl nizozemský ministr a šéf skupiny Jeroen Dijsselbloem.

Bonus

Nešika Elton John sletěl ze židle

Zpěvák Elton John si nabil nos při exhibičním tenisovém turnaji v londýnské Royal Albert Hall. Hvězda neudržela rovnováhu na skládací židli a neelegantně se skácela na zem.

reklama
reklama