Řeckoživení: Athény se ženou ven ze záchranného programu. Všechna čest!

| Andrej Rády

Řeky štve, že si kvůli půjčkám od mezinárodních věřitelů ve výši 240 miliard EUR museli a musejí utahovat opasky. Po mnoha letech velké dluhové párty byly i jiné scénáře, třeba ne částečný odpis dluhů (to jsou ta krásná slova jako restrukturalizace, přistřižení, haircut - vzpomínáte?), ale naprostý bankrot.

Po něm část Řeků a světových ekonomů volala, eurozóna však byla a je v první řadě politický projekt, jak známo, a tak Berlín, Paříž a další nechtěly o tvrdém bankrotu Řecka a jeho odchodu z euroklubu ani slyšet. Tak v něm Řecko zůstalo a zažilo léta opravdu tvrdé recese.

HDP země klesl od roku 2008 do konce roku 2013 dohromady o 28 %, letos od začátku roku posílil o mírná 2 %. Řecko zároveň nyní chce všemi silami zpod křídel (nebo jha, jak chcete) zahraničního záchranného programu. Ona 2 % růstu jsou jedním z hmatatelných argumentů - vždyť přece probíhá oživení ekonomiky, tak proč nějaké další tvrdé reformy?

V Řecku je ale mimo jiné stále velice vysoká nezaměstnanost a také deflace. Ceny klesají šest let. To vše při anualizovaném růstu HDP o 0,6 %. Když hladovíte několik let, i otruby vám připadají jako hostina. Je ale otázka, jestli na nich Řekové přežijí dost dlouho na to, aby do země stihlo přijet utrácet dost ruských a dalších turistů, případně čínských dolarů lačných po levných nákupech státního majetku. A ani to nebude na nějakou rychlou hospodářskou spásu stačit.

Vývoj HDP v jednotlivých zemích od roku 2008
Vývoj HDP v jednotlivých zemích od roku 2008Zdroj: Financial Times
reklama
reklama