Silný dolar jako skvělá zpráva pro neamerické investory

| redakce

Americký dolar válcuje všechny velké světové měny. Američtí akcionáři z toho příliš velkou radost mít nemohou, jejich výnosy totiž zaostávají za výnosy zahraničních investorů právě kvůli posilující měně. Zato ti zahraniční, včetně Čechů, na tom vydělávají.

Za poslední rok je americký dolar o 5 % silnější v páru s britskou librou, 7 % získal vůči kanadskému dolaru, o 8 % posílil k dolaru australskému, o 9 % k euru a 16 % získal k japonskému jenu. K české koruně získal za posledních 12 měsíců 11,25 %.

Takto velké pohyby nelze brát na lehkou váhu. Zahraniční investoři (včetně těch českých), kteří investují do indexu S&P 500, vydělávají mnohem více než Američané. A naopak, američtí investoři, kteří nakupují akcie ve světě, si v důsledku kvůli silnému dolaru přijdou na mnohem menší peníze.

Následující graf ukazuje růst indexu S&P 500 za posledních 12 měsíců v různých světových měnách.

Vývoj indexu S&P 500 v různých měnách
Vývoj indexu S&P 500 v různých měnách

Další graf ukazuje, o kolik přišel americký investor při investici do indexu japonských akcií S&P TOPIX 150 kvůli silné měně.

Index S&P TOPIX 150 v USD a JPY
Index S&P TOPIX 150 v USD a JPY

To, že se Američanům nevyplatí investovat v zahraničí (zbývá jim logicky jejich vlastní burza) a že investoři z Evropy, Japonska a dalších zemí na akciích v USA díky sílícímu dolaru vydělávají, může podpořit celou americkou burzu a tlačit akcie stále výše.

Samotní Američané mohou být naopak nadšeni ze zlevňující ropy. Cena ropy Brent se v amerických dolarech propadla o 36 %, v japonských jenech zlevnila jen o 24 %.

Zdroj: indexologyblog.com

reklama
reklama