5 poznatků z aktuálního propadu mladých trhů

5 poznatků z aktuálního propadu mladých trhů

| redakce

Uplynulý týden nebyl pro rozvíjející se trhy zrovna růžový. Propady, které započaly předchozí pátek, pokračovaly s rostoucími obavami, že v Asii a Latinské Americe propuknou měnové krize podobné těm z 90. let. Co si z problémů posledních dnů vzít?

1. Nesvalujte vinu (jen) na Fed

Fed signalizuje, že omezí kvantitativní uvolňování, od loňského jara. Americké ministerstvo financí, Mezinárodní měnový fond a Světová banka mladé trhy opakovaně upozorňovaly na to, že by měly využít mezidobí mezi signály a reálným spuštěním akce Fedu k tomu, aby daly do pořádku své ekonomiky.

Šéfka MMF Christine Lagardeová například už v dubnu předpovídala, že se skrytá rizika projeví ve chvíli, kdy se Fed odhodlá k akci. Předvídatelná politika Fedu tak mohla být pro emerging markets výhodná, pokud by mezitím skutečně pracovaly na omezení obchodních nerovnováh.

2. Neházejte všechny mladé trhy do jednoho pytle

Největší výprodeje táhnou dvě hlavní síly - politická nestabilita a dlouhodobé slabiny ekonomik. Argentina, Indonésie, Turecko a Ukrajina čelí dlouhodobě potížím při splácení krátkodobých zahraničních dluhů.

Andrew Burns ze Světové banky ve zprávě Global Economic Prospects varuje, že odliv kapitálu země zasáhne nejvíce v případě, že mají rozsáhlé deficity obchodní bilance, silně zadlužený soukromý sektor nebo vysoké zadlužení v zahraničních měnách.

Je tu ale druhá skupina emerging markets, těch s relativně stabilními vládami, jako jsou Jižní Korea, Mexiko nebo Polsko, které se snaží o restrukturalizaci ekonomiky nebo potírají vysokou inflaci. K tomu všemu mají přiměřené rezervy pro případ vlnobití na trzích.

3. Investoři začnou více rozlišovat

Loňský výprodej na mladých trzích si nevybíral. Postihl téměř celý region poté, co Fed vyslal první signál o plánech omezit QE. Investoři ale postupně rozpoznali, že řada zemí nadále vykazuje silný růstový potenciál, má důvěryhodné ekonomické instituce a nabízí příležitosti k vyšším výnosům než USA.

Tim Adams, šéf Institutu mezinárodních financí (IIF), upozorňuje na skutečnost, že penzijní fondy a ostatní institucionální investoři často zacházejí s mladými trhy jako s homogenní třídou aktiv. Kvůli tomu dokáží vyvolat kaskádu prodejů napříč trhy. Dokud investoři nebudou mezi trhy rozlišovat, může se krize velmi snadno šířit. Rozdíly už ale začínají být zřetelné, například mexické peso a korejský won sice ztratily na hodnotě, ale ne tak jako turecká lira.

4. Nejslabší země budou potřebovat záchranný balíček

"Tržní tlaky snad brzy přitáhnou pozornost politiků," doufá Hung Tran, výkonný ředitel IIF. "Pokud ne, bude takovýchto tlaků přibývat." V určitém okamžiku je podle něj země nebudou schopny ustát a budou nuceny obrátit se na MMF, světového věřitele poslední instance. Ten již pravděpodobně připravuje krizové plány pro nejchoulostivější země, možná dokonce některé povzbuzuje, aby půjček využily, domnívá se Ted Truman, člen Peterson Institute for International Economics, dříve působící na americkém ministerstvu financí.

5. Nákaza se může stále šířit

Mnohé ekonomiky z regionu se poučily z asijských krizí z konce 90. let a latinskoamerické krize z počátku milénia. Vybudovaly si nouzové rezervy a restrukturalizovaly ekonomiky, což je činí oproti dřívějšku na krize mnohem lépe připravenými. Pokud ale dva hlavní motory světového růstu - USA a Čína - zaváhají, mohlo by se ekonomické oživení opět zastavit. Historie naznačuje, že by to pravděpodobně odstartovalo úprk investorů do bezpečí, tedy odliv kapitálu z rizikovějších trhů do amerických státních dluhopisů.

MMF varoval, že špatné úvěry z čínského stínového bankovnictví představují pro světovou ekonomiku velké riziko. Pokud se pramínek špatných zpráv změní v povodeň, pak se poptávka po aktivech z mladých trhů může výrazně propadnout. V USA by mohly akciová korekce nebo další vyhrocený politický boj o navýšení dluhového stropu investory znervóznět a ohrozit růstové vyhlídky.

Zdroj: WSJ

reklama
reklama