3 akciové tipy: Nakupujte, dokud je Evropa na dně

| redakce

Eurozónu obchází strašák deflace, finanční trhy nepůsobí zdravě a od poloviny ledna nic hezkého nepředvedly ani evropské akcie.

Pokles evropských blue chips způsobuje několik faktorů - obavy ze šíření "nákazy" z mladých trhů a strach z dezinflace, nebo dokonce deflace v EU. Inflace v Evropě spadla v lednu k 0,7 %. Neočekávaně výrazný pokles je Evropské centrální bance trnem v oku, protože se celou dobu usilovně snaží inflaci nastartovat a riziko deflace odvrátit prostřednictvím politiky nízkých úrokových sazeb.

Kdo by v takové nejistotě nakupoval evropské akcie, že? Pokud považujte současný útlum na světových trzích za dočasný jev, pak to můžete být právě vy. Vybrané evropské blue chips totiž nabízejí zajímavou hodnotovou sázku.

Diageo

Firma koncem ledna oznámila růst zisku i tržeb. Paradoxně největší růst zažívají severoamerické prodeje, což znamená, že si Američané značky Diageo již oblíbili. Větší ochlazení mladých trhů by mohlo negativně ovlivnit zisk firmy i cenu akcií. Nízkou cenu lze ale využít jako příležitost k nákupu.

Diageo
Zdroj: Google

Banco Santander

Navzdory přetrvávající nejistotě ohledně zemí PIIGS zůstává španělská banka silná v kramflecích. Výsledky za 4. čtvrtletí ukázaly velké zlepšení v segmentu problémových půjček. V roce 2013 zaznamenala 90% růst čistého zisku a velký pokles opravných položek; ty jsou nejmenší za téměř dva roky. Většina z toho byla způsobena fiskálními tlaky ve Španělsku.

Španělské ekonomice se nicméně podařilo dosáhnout růstu o 0,3 % ve čtvrtém kvartálu. Jde o pozitivní znamení, že je problémová ekonomika venku z recese, která ji sužovala v posledních letech. Akciím Santanderu se navzdory korekci kvůli regionálním problémům dařilo v posledních šesti měsících úchvatně, když přidala přes 20 %.

Banco Santander (ADR)
Zdroj: Google

Volkswagen

Největší evropská automobilka překonala General Motors a měřeno tržbami je je globální dvojkou za Toyotou. Pro Volkswagen oživení v Evropě spolu s rostoucí globální poptávkou po jeho portfoliu značek znamená pokračující podporu firemních tržeb a zisků. Titul by mohlo dostat pod tlak velké ochlazení v Evropě, Číně nebo na automobilovém trhu v USA. Během posledního měsíce tyto obavy vyvolaly pokles ceny akcií o téměř 10 %.

Volkswagen
Zdroj: Google

Zdroj: InvestorPlace.com

reklama
reklama