Na tyhle údaje se při investování vykašlete

| redakce

Žijeme ve světě informačních technologií. I když ale éra "big data" ovlivňuje naše životy na každém kroku, ne všechna čísla jsou pro nás skutečně potřebná. Některá mohou dokonce při investování pořádně uškodit.

V nejistém tržním prostředí, kde výsledková sezóna zatím příliš neohromila a nejobchodovanější akcie zmítá volatilita, je rozumnější zvolit vhodný filtr na příchozí data místo snahy vstřebat ještě více informací.

Zde je 5 hlavních finančních údajů, které se často objevují v médiích, ale zřídkakdy nalézají uplatnění v reálném (investičním) světě. Někdy mohou dokonce vést k chybným obchodům.

Cílové ceny analytiků

Myslíte si, že analytici vědí o mnoho více než my, protože jsou za zkoumání trhů placeni? Bohužel ne. Vezměte si příklad z jejich hodnocení Best Buy před Vánocemi:

6. listopadu Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu ze 40 na 50 USD s hodnocením "koupit":

Deutsche Bank: Vývoj investičních doporučení na Best Buy
Deutsche Bank: Vývoj investičních doporučení na Best BuyZdroj: Bloomberg

11. listopadu UBS zvýšila své investiční doporučení z "neutral" na "koupit" a cílovou cenu z 35 na 49 USD:

UBS:  Vývoj investičních doporučení na Best Buy
UBS: Vývoj investičních doporučení na Best BuyZdroj: Bloomberg

14. listopadu B. Riley & Co. zvýšila cílovou cenu na 49 z 40 USD s doporučením "koupit":

B Riley & Co:  Vývoj investičních doporučení na Best Buy
B Riley & Co: Vývoj investičních doporučení na Best BuyZdroj: Bloomberg

20. listopadu RBC hodnotila akcii stupněm "outperform" a zvýšila cíl ze 43 na 46 USD:

RBC Capital Markets: Vývoj investičních doporučení na Best Buy
RBC Capital Markets: Vývoj investičních doporučení na Best BuyZdroj: Bloomberg

Byly to slibné cíle. Od 1. prosince však odevzdala akcie 38 % pod 25 USD za akcii, z velké části pod dojmem slabých vánočních tržeb.

Přehled investičních doporučení na Best Buy
Přehled investičních doporučení na Best BuyZdroj: Bloomberg

Ne všechny analytiky je nutné házet do jednoho pytle, najdou se výjimky. Nicméně až se budete chystat vsadit "all in" na základě toho, co dělají smart money, vzpomeňte si na Best Buy.

Dividendový výnos

Znáte nejrychlejší způsob, jak u akcie zdvojnásobit dividendový výnos. Nechat ji spadnout o 50 %! Ti, co se honí za dividendami, často zapomínají na vztah mezi cenou a výnosem. Někdy je to vede k nákupu akcie, která zažila propady, jen proto, že vykazuje vysoký dividendový výnos.

Platí to samozřejmě i naopak. McDonald's přinesl dividendu 55 centů v roce 2004, ale protože se obchodoval kolem 30 USD, vykazoval jen 1,8% dividendový výnos. Během posledních 10 let firma výrazně navyšovala dividendy na současných 3,24 USD za rok. Pokud jste akcii nakoupili za 30 USD a drželi hlavně kvůli dividendám, je dnes váš dividendový výnos oproti pořizovací ceně 10,8 %. K tomu si můžete přičíst 300% cenové zhodnocení.

Když společnost vytrvale navyšuje dividendy 10- až 15% ročním tempem, ale stejně tak roste i cena jejích akcií, dividendový výnos dlouhodobě stagnuje. Jen tento fakt z ní ale nedělá špatnou investici. Místo na dividendový výnos by se investoři měli dívat na historii navyšování dividend a výplatních poměrů jako podílu na ziscích a na fundamenty.

  • 1
  • 2
reklama
reklama