Expert na mladé trhy zatím nenakupuje. Mladé trhy se ještě propadnou, varuje Mobius

| redakce

Rozvíjející se trhy ještě nemusejí mít to nejhorší za sebou, myslí si Mark Mobius, expert na mladé trhy ze společnosti Templeton Emerging Markets Group.

"Negativní sentiment je evidentní, nelze proto vyloučit, že budou rozvíjející se trhy nadále pod silným tlakem," říká Mobius, který vždy investice na mladých trzích propagoval. "Situaci pozorně sledujeme, ale prozatím nenakupujeme."

Ceny na rozvíjejících se trzích mohou podle Mobia buď dále klesat, nebo se pomalu začít stabilizovat. Na růst by však podle něj investoři v nejbližší době měli zapomenout. Index MSCI Emerging Markets, který investoři tradičně považují za benchmark rozvíjejících se trhů, se aktuálně pohybuje kolem pětiměsíčních minim a od začátku roku odepisuje kolem 7 %.

MSCI Emerging Markets Index
Zdroj: Google

Mobius se svým skepticismem vydal proti výhledu bývalého šéfa Goldman Sachs Asset Management a autora pojmu BRIC Jima O'Neilla, který minulý týden řekl, že nedávný úprk investorů z emerging markets vytváří jedinečnou příležitost pro budování pozic. "Je velmi pravděpodobné, že se blíží okamžik, kdy bude nejlepší čas na nákupy," upozornil O'Neill. "Některé regiony a sektory emerging markets mají skutečně závažné problémy. Pokud ale investoři tuto skutečnost interpretují jako krizi mladých trhů jako celku, dopouštějí se zásadní chyby."

Investoři se z mladých trhů začali výrazně stahovat poté, co několik investičních bank varovalo před jejich slabou výkonností. Investoři mají strach hlavně z omezování podpory ekonomiky americkou centrální bankou a s tím souvisejícího menšího přílivu kapitálu. Negativní sentiment přiživují údaje z čínské ekonomiky, jejíž růst již delší dobu zpomaluje. Index nákupních manažerů v lednu ukázal, že tempo růstu aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v lednu zpomalilo na šestiměsíční minimum kvůli slabší poptávce doma i v zahraničí.

V reakci na nepříznivý výhled investoři za poslední dva týdny vybrali z fondů investujících do emerging markets více než 12 miliard dolarů, což je podle analytiků z Morgan Stanley vůbec největší odliv peněz od ledna 2008.

Výprodeje na rozvíjejících se trzích kromě jiného srazily valuaci indexu MSCI Emerging Markets na 11násobek zisků v něm zastoupených firem. Ve srovnání s valuací indexu MSCI World se tak aktuálně akcie z emerging markets prodávají v průměru s 40% diskontem, což je nejvíce od října 2008.

Svatý grál

Obecně však Mobius rozvíjejícím se trhům věří. Podle něj jsou pro to dva dobré důvody:

  • Zadlužení v poměru k HDP je v těchto zemích velmi nízké ve srovnání s vyspělými ekonomikami. "Lidé také podceňují data z Číny, tamní růst bude stále velice výrazný," říká Mobius.
  • Mění se chování samotných investorů. Ti začínají na mladých trzích mnohem více rozlišovat jednotlivé firmy. "Mohou například poslat dolů indický index Sensex, ale nakupovat akcie Tata Motors," tvrdí Mobius.

Podle Mobia by se investoři nejen v roce 2014 měli na rozvíjejících se trzích zaměřit zejména na země, které jsou příliš malé nebo tak málo rozvinuté, že nejsou zahrnuty do hlavních benchmarkových indexů.

Příležitostí by tak mohly být například některé africké společnosti v Keni nebo Nigérii, které jsou součástí "nemainstreamového" indexu MSCI Frontier Markets 100. Ten loni investorům přinesl více než 23% zisk, zatímco MSCI Emerging Markets odepsal kolem 4 %. Společnosti z indexu MSCI Frontier Markets 100 navíc loni vykázaly v průměru nejlepší finanční výsledky za posledních pět let, firmy z MSCI Emerging Markets naproti tomu o 11 % zaostaly za svými výsledkovými maximy z roku 2011.

Emerging Markets vs Frontier Markets
Zdroj: Google

Frontier Markets tak jsou podle Mobia svatým grálem investorů. Nekorelují totiž s jiným trhem.

Okrajové trhy
Zdroj: MSCI.com

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama