Co musíte ráno vědět (13. února)

| redakce

Jak si po vystoupení Janet Yellenové vedly burzy v Evropě i zámoří, jak svou rétoriku upravila britská centrální banka a proč sáňkařům vadí video na podporu homosexuálů na olympijských hrách? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie po čtyřech dnech růstu mírně oslabily

Americké akcie mírně ztrácely. Index Dow oslabil o 0,19 % na 15 963,94 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,03 % na 1 819,26 bodu, nad hladinou se udržel jen technologický Nasdaq, který vzrostl o 0,24 % na 4 201,29 bodu. Dow srážely především akcie Procter & Gamble, které ztratily 1,71 %. Společnost oznámila, že zisk na akcii letos vzroste o 3 až 5 %, předchozí předpověď přitom byla 5 až 7 %. Nedařilo se ani akciím Amazonu, který sice oznámil, že letos plánuje zaměstnat dalších 2 500 lidí, UBS však snížila doporučení na jeho akcie z "kupovat" na "držet", protože růst tržeb podle ní zpomaluje. Akcie Amazonu klesly o 3,47 %.

Zlato od zahájení taperingu strčí do kapsy většinu investic. Akcie naopak čeká další pokles, zní z Bank of America Merrill Lynch

Laszlo Birinyi: Americké akcie v prvním pololetí předvedou další vlnu rally

2. Evropské akcie posilovaly šestý den v řadě díky hospodářským výsledkům

Burzám v Evropě se ve středu dařilo šestý den v řadě. Pomohly jim v tom především hospodářské výsledky Société Générale a ING, které překonaly odhady trhu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,04 %, francouzský CAC 40 o 0,52 % a německý DAX o 0,65 %. Stoxx Europe 600 posiloval o více než půl procenta. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, automobilkám a pojišťovnám, pod nulou se pohyboval jen technologický sektor.

3 akciové tipy: Nakupujte, dokud je Evropa na dně

3. Pražská burza ve středu posílila, nahoru ji táhly akcie ČEZ i bankovní tituly

Index PX ve středu zpevnil o 1,60 % na 1 018,09 bodu. Nejvíce se ve středu dařilo akciím společnosti ČEZ. Obstaraly téměř polovinu celkového objemu zobchodovaných akcií a zpevnily o 3,87 % na 525,50 Kč. Druhým nejobchodovanějším titulem dne byla Telefónica C.R., jejíž cenné papíry posílily o 0,17 %. V těsném závěsu za ní se umístila Erste Group Bank, jejíž objem byl jen o něco menší, cena akcií však na rozdíl od Telefóniky vzrostla o 1,89 % na 776,10 Kč. Přes dvě procenta připsala těžařská NWR a o více než procento posílily i akcie developera Orco, pojišťovny VIG a likérky Stock. Ztrácely naopak mediální CETV (-2,90 %), znojemská Pegas Nonwovens (-1,31 %) a tabáková společnost Philip Morris ČR (-0,19 %).

ČEZ bude hvězdou pražské burzy, NWR bankrot zatím nehrozí. Jak se bude dařit energetickým akciím v Praze?

Komerční banka, Erste Group Bank a VIG by letos měly patřit v Praze k tomu lepšímu. Velké banky u nás mohou mít problém s novou konkurencí

Držet, prodat, nebo koupit? Co je podle odborníků nejlepší udělat s akciemi NWR?

4. Očekávané události

Jako každý týden Spojené státy zveřejní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kromě toho se dozvíme maloobchodní tržby za leden a Janet Yellenovou čeká vystoupení v Senátu. Německo zveřejní vývoj inflace a pražská burza bude sledovat výsledky NWR za čtvrtý kvartál. "NWR už oznámila objemy a ceny uhlí ve 4Q2013. Očekáváme náklady na těžbu kolem 69 EUR/t, což je mezikvartální pokles o 7 %. Celkově čekáme EBITDA za 4Q2013 5 milionů EUR po záporném EBITDA (-1 milion EUR) ve 3Q2013," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek.

NWR - odhad výsledků za 4Q2013

Co investory čeká ve zbytku týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Finanční výsledky budou ve čtvrtek reportovat například společnosti American International Group, Apache, Kraft Foods, PepsiCo, Goodyear Tire, Commerzbank, KBC nebo Lloyds Banking Group. Další firmy zveřejňující výsledky hospodaření najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v České republice v lednu výrazně klesla, intervence nepomohly. Meziměsíčně je nejnižší od roku 1993

Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu 2014 proti prosinci 2013 pouze o 0,1 %, což je nejnižší meziměsíční přírůstek cen v lednu od roku 1993. Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v lednu na 0,2 % (z 1,4 % v prosinci). Jedná se o nejnižší meziroční růst cen od října 2009. ČNB by tak mohla protáhnout své intervence proti koruně.

6. Merkelová se sešla se zástupci ČEZ a dalších energetických firem

Německá kancléřka Angela Merkelová se ve středu večer sešla se zástupci velkých evropských energetických společností, mimo jiné i české skupiny ČEZ. Schůzka se konala za zavřenými dveřmi a podle deníku Kölner Stadt-Anzeiger se na ní mělo diskutovat o německém projektu transformace energetiky. Setkání kritizují němečtí Zelení, podle nich je uzavřené jednání chybou.

7. OPEC zvýšil odhad letošní poptávky po ropě

Celosvětová poptávka po ropě bude v letošním roce vyšší, než se předpokládalo. Důvodem je hospodářské oživení ve Spojených státech a v Evropě. Ve své měsíční zprávě to ve středu uvedla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kartel proto zvýšil odhad růstu poptávky po ropě o zhruba 40 000 barelů denně na 1,09 milionu barelů denně.

8. Bank of England úroky zvyšovat nebude, přestože čeká v lednu nezaměstnanost 7 %

Britská centrální banka ve středu upravila plán své monetární politiky. Šéf Bank of England Mark Carney prohlásil, že banka udrží úrokovou sazbu na rekordně nízkých 0,5 % i poté, co míra nezaměstnanosti klesne na cílovou 7% hladinu. Carney v srpnu loňského roku uváděl 7% míru nezaměstnanosti jako hranici, po jejímž dosažení se úrokové sazby začnou zvedat. Jeho rétorika podle něj byla úspěšná, nejistota na trzích klesla, přestože podíl nezaměstnaných klesal rychleji, než centrální banka očekávala.

9. Průmyslová výroba v eurozóně v prosinci meziročně vzrostla o 0,5 %, čekal se 1,8% růst

Průmyslová výroba v eurozóně v prosinci meziročně vzrostla o 0,5 %, analytici počítali s růstem o 1,8 % po listopadových 3 %. Oproti listopadu výroba klesla o 0,7 % proti očekávání 0,3% poklesu (listopad: +1,6 %).

10. Itálie v letošním roce prodá podíly v energetické společnosti ENI a dalších společnostech

Podle italského ministra hospodářství Fabrizia Saccomanniho země v letošním roce prodá podíly v energetické společnosti ENI, poště a dalších veřejných firmách. Prodejem chce vláda získat 9 miliard eur na snížení veřejného dluhu.

Enrico Letta chce vést italskou vládu dál. O jeho setrvání ve funkci by prý měla hlasovat celá Demokratická strana

Italský parlament zamítl žádost na odvolání prezidenta Napolitana z funkce

Výnos italských desetiletých dluhopisů klesá na 3,675 %, nejníže od února 2006

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kanadský spot pobouřil sáňkaře

Kanadský institut pro diverzitu a začleňování, který minulý týden zveřejnil spot na podporu homosexuálů na olympijských hrách, se ocitl pod palbou sáňkařů. Těm se nelíbí, že se do sportu míchá sexuální podtext. Americký sáňkař Christian Niccum prohlásil, že je video nespravedlivé. "Kdyby někdo natočil, jak se objímám s otcem, a ukázal to ve velmi zpomaleném pohybu, taky by se to tak dalo použít, což je prostě směšné. Je to můj otec. Nemůžeme jeden druhému vyjádřit náklonnost, aniž by v tom byl sexuální podtext? Tohle je sport. Je to totéž. Proč to musí být zrovna takhle?"

reklama
reklama