Co musíte ráno vědět (14. února)

| redakce

Jak si ve čtvrtek vedly burzy v Evropě i zámoří, jakou měnu určitě nebude mít nezávislé Skotsko a co určitě nekupovat k Valentýnu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek navzdory slabšímu úvodu posílily

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstupovaly s mírnými ztrátami, ještě během dopoledne se ale dokázaly přehoupnout do zelených čísel. K jejich růstu přispěly zejména příznivé hospodářské výsledky některých podniků - kvartální finanční výsledky reportovaly například společnosti PepsiCo, Burger King nebo Apache. Zklamáním naopak byla čerstvá makrodata, podle kterých ve Spojených státech v lednu klesly maloobchodní tržby, ačkoli se čekala jejich stagnace, a týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl o osm tisíc, ačkoli se čekal mírný pokles.

Dow posílil o 0,40 % na 16 027,59 bodu, širší S&P 500 přidal 0,58 % na 1 829,83 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,94 % na 4 240,67 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb, technologickému odvětví a titulům ze sektoru zdravotnictví. Jako jediný oslabil telekomunikační sektor.

Zlato od zahájení taperingu strčí do kapsy většinu investic. Akcie naopak čeká další pokles, zní z Bank of America Merrill Lynch

Laszlo Birinyi: Americké akcie v prvním pololetí předvedou další vlnu rally

2. Evropské akcie ve čtvrtek převážně zdražily

Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 ve čtvrtek většinu dne oslaboval, odpoledne se ale odrazil a nakonec se dokázal vyšplhat do zelených čísel. Investory na starém kontinentu nepotěšil další růst řecké nezaměstnanosti, smíšené pocity v nich vyvolávala pokračující evropská výsledková sezóna. Britský FTSE 100 sice oslabil o 0,23 %, německý DAX ale naopak posílil o 0,60 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,17 %. Index DJ EuroStoxx 50 nakonec posílil o 0,10 % na 3 097,95 bodu. Nejvíce se dařilo titulům ze sektoru zboží osobní spotřeby, chemickému odvětví a automobilkám. Zaostaly naopak finanční tituly, potravinářské odvětví a průmyslový sektor.

3 akciové tipy: Nakupujte, dokud je Evropa na dně

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila. Akcie NWR po zveřejnění výsledků spadly na rekordní minimum

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,12 % na 1 016,82 bodu. Strmý pád zažily akcie těžařské společnosti NWR, které po zveřejnění hospodářských výsledků za čtvrtý kvartál odepsaly 9,46 % na 15,80 Kč. Nedařilo se však ani bankovním titulům - Erste Group Bank ztratila 0,66 % a Komerční banka 0,87 %. Podražily naopak akcie společnosti ČEZ (+1,62 %) a přes procento připsaly i cenné papíry Pegas Nonwovens.

ČEZ bude hvězdou pražské burzy, NWR bankrot zatím nehrozí. Jak se bude dařit energetickým akciím v Praze?

Komerční banka, Erste Group Bank a VIG by letos měly patřit v Praze k tomu lepšímu. Velké banky u nás mohou mít problém s novou konkurencí

Držet, prodat, nebo koupit? Co je podle odborníků nejlepší udělat s akciemi NWR?

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní průmyslovou výrobu a Michiganská univerzita index spotřebitelské důvěry. Eurozóna odhalí obchodní bilanci a předběžný odhad vývoje HDP za čtvrtý kvartál. Předběžné HDP zveřejní i jednotlivé země eurozóny, stejně jako Česká republika, a dozvíme se i vývoj inflace v Číně. Co investory čeká ve zbytku týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Finanční výsledky budou v pátek reportovat například společnosti ThyssenKrupp, Nissan nebo Newcrest Mining. Další firmy zveřejňující výsledky hospodaření najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomika podle odhadů ve čtvrtém čtvrtletí pokračovala v oživení

Tuzemská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí stoupla mezičtvrtletně v průměru o 0,6 %, meziročně klesla zhruba o 0,2 %. Vyplývá to z odhadů analytiků. Za celý loňský rok ekonomové očekávají pokles ekonomiky o zhruba 1,3 %. První rychlý odhad zveřejní Český statistický úřad v pátek 14. února.

6. IEA: Zásoby ropy ve světě jsou nejnižší od roku 2008

Vyšší poptávka po ropě, než se čekalo, snížila zásoby této suroviny na nejnižší úroveň od roku 2008. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Dodala přitom, že zásoby ropy v rozvinutém světě klesly v posledních třech měsících o 1,5 milionu barelů za den, což byl nejhlubší propad od roku 1999.

7. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v lednu nečekaně klesly nejvíce za posledních deset měsíců

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v lednu klesly o 0,4 %, analytici přitom očekávali jejich stagnaci. Prosincová data byla revidována na 0,1% pokles z předchozího 0,2% růstu. Bez zahrnutí dopravních prostředků tržby zůstaly beze změny, čekal se 0,1% růst (prosinec: revize na +0,3 % z +0,7 %).

8. Míra nezaměstnanosti v Řecku vystoupila na nový rekord

Míra nezaměstnanosti v Řecku v listopadu vystoupila na rekord 28 %, a zvýšila se tak z 27,7 % o měsíc dříve. Oznámil to ve čtvrtek tamní statistický úřad ELSTAT. Nezaměstnanost v Řecku tak byla více než dvojnásobkem průměru eurozóny, kde v listopadu její míra činila 12,1 %.

9. Osborne: Neexistuje legální důvod pro to, aby Spojené království sdílelo měnu s nezávislým Skotskem

Britský ministr financí George Osborne ve čtvrtek prohlásil, že by nemohl podpořit možnost sdílení libry, pokud by se Skotsko rozhodlo od Spojeného království odtrhnout. Oficiální poradci ministerstva financí prý plán měnové unie nedoporučuji a Osborne s nimi souhlasí.

10. Italský premiér Enrico Letta v pátek rezignuje na svoji funkci

Italský premiér Enrico Letta oznámil, že na svoji funkci v čele italské vlády v pátek rezignuje. Letta tak učinil poté, co jej ve čtvrtek jeho středolevicová Demokratická strana vyzvala, aby své místo uvolnil, a umožnil tak vznik nové vlády. Očekává se, že italský prezident Giorgio Napolitano sestavením nové vlády pověří lídra reformního křídla Demokratické strany Mattea Renziho.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak vybrat správný dárek na Valentýna?

Valentýn, byť je to svátek pro mnohé pouze umělý, má nesmírnou schopnost všechny stresovat. S výběrem dárku pro drahou polovičku to mnohdy bývá stokrát horší než na Vánoce a narozeniny dohromady. Co radí M&M's?

reklama
reklama