Kdy máme mít nejvyšší plat? Příjmový manuál pro dvacátníky, třicátníky i čtyřicátníky

Kdy máme mít nejvyšší plat? Příjmový manuál pro dvacátníky, třicátníky i čtyřicátníky

| redakce

Čerstvě po univerzitě máme pocit klidu, že sice v první práci, kterou jsme vzali, nevyděláváme nejvíce, ale náš čas teprve přijde. Profesní stárnutí by mělo být doprovázeno vedle zkušeností také vyššími pozicemi a platy. Podle studie PayScale ale kariérní křivka vypadá úplně jinak, než si ji většina z nás představuje. Maximálního příjmu dosahujeme relativně brzy.

Kariéra žen vrcholí v USA podle PayScale ve 39 letech s ročním platem 60 tisíc dolarů (medián). Pak sice mohou přijít zvýšení platu, ale zřídkakdy předčí inflaci. Reálně si tak 60 tisíc ženy v USA vydělávají po zbytek kariéry. Plat mužů roste až do 48 let a vrcholí na mediánu 95 tisíc dolarů.

"Obvykle doufáme, že se naše příjmy budou vyvíjet lineárně, tedy po stále rostoucí trajektorii," podotýká finanční poradkyně Lauren Lyons Cole. "Bohužel se to ale neděje."

Po dvacítce, čerstvě po škole, jde vše nahoru – měníte práci za lepší, jste povyšováni, šplháte po firemním žebříku a výplatní páska vypadá stále působivěji. Muži i ženy podle studie zaznamenají růst platu v průměru o 60 % do 30 let.

Potom se míra platového růstu u žen zpomaluje. Do 39 let vzroste typický příjem ženy o méně než 20 % ve srovnání s výplatní páskou v třiceti. Potom přichází stagnace, časy dvojciferného růstu jsou pryč.

Muži jsou na tom znatelně lépe, jejich plat roste stabilně i po třicítce. Do 48 let vzroste v porovnání s platem ve třiceti o zhruba 45 %.

Hodně záleží také na kariérních rozhodnutích. Lidé ze sektoru farmacie například nejvyššího platu dosáhnou hned po škole, pak už je potenciál k výraznějšímu navyšování téměř na nule.

Naopak právníci slaví padesátku ještě před kariérním vrcholem. "V zaměstnání, pro něž většinu vzdělání a dovedností nabudete ve škole a prvních letech kariéry, nečekejte pozdější růst platu," říká Katie Bardaro, hlavní ekonomka PayScale. "Pokud jste právník, vzděláváte se průběžně po celou kariéru."

Jak uspět?

Od svých dvaceti mějte plán. Po škole budete v pokušení vzít první práci, která se vám naskytne. Jedním z klíčů k úspěchu je ale najít takové zaměstnání, ve kterém pro vás nebude každé pondělí utrpením. "Od svého prvního zaměstnání mějte kariérní strategii. Může být flexibilní a postupně se měnit," radí Kathy Caprino, prezidentka Ellia Communications. "Znejte své ambice a talent a na základě těch si budujte kariéru."

Ze studie rovněž vyplývá, že je potřeba pečlivě zvážit volbu odvětví. Rozdíly ve statistikách u mužů a žen jsou ve velkém určeny volbou povolání. Přinejmenším podle výsledků PayScale mají muži proti ženám větší tendenci vybírat si kariéru v inženýrství, IT službách a na manažerských a ředitelských pozicích. V těchto zaměstnáních jsou obvyklá každoroční navyšování platu. Možná to není druh kariéry, který by osvítil vaši mysl, ale pokud máte tu příležitost, byli byste hloupí, kdybyste ji promarnili.

Zdroj: LearnVest.com

reklama
reklama