To nám ta ČNB ublížila!

| redakce

Není to ještě ani sto dnů, co se po rozhodnutí bankovní rady ČNB intervenovat proti koruně sesypala na její členy nevídaná kritika. Jako máme stovky tisíc fundovaných fotbalových trenérů, kteří by reprezentaci dovedli minimálně do finále mistrovství světa, našlo se nečekané množství znalců nejtemnějších zákoutí makroekonomických vztahů.

Celá devalvační intervenční akce začala 7. listopadu, trvá tedy zatím zhruba tři měsíce. Co se za tu dobu skutečně stalo?

Inflace nevyletěla do nebes. Relativně mírně zrychlila, což v překladu znamená, že jen nejsme technicky vzato v deflaci. Blogeři (a bohužel i někteří analytici), kteří věštili benzín za 39 korun, mažou své vize z internetu v horečnaté snaze zamést elektronickou stopu svých omylů.

Zatím to vypadá tak, že někdy koncem roku 2014 se dostaneme na úroveň 2% inflace, a to včetně významné pomoci vzpamatovávajících se realitních trhů ve Spojených státech a ve Spojeném království (jejich vliv na české poměry se zdá být nemožný, ale opak je pravdou). Nějaké drastické nebo zločinné či děsivé znehodnocení vkladů obyvatel se tedy nedostavilo. Ono ani nemohlo, ale to je některým ekonomickým "expertům" jedno.

Od konce prosince je koruna stabilní a pohybuje se mezi 27,40 a 27,60 za euro. Tato oblast bude, zdá se, zónou koruny pro celý rok 2014 a obchodníci ji přijali za svou bez větších potíží. Není to sice tak úplně tržní, ale na straně druhé to je zajímavá informace pro vývozce i dovozce. Jejich kurzová rizika krátkodobě výrazně klesají, což může mít pozitivní dopady na jejich náklady, a tedy na ziskovost. A je to především informace, která zpevňuje základy onoho dosti křehkého růstu, který se pomalu v České republice rodí.

Export i import v prosinci (tedy v prvním kompletním měsíci po zahájení intervencí, za který jsou k dispozici data) výrazně meziročně vzrostly, což je přesně to, co národní banka chtěla. Jistě to není jen devalvací, protože prosinec roku 2012 představoval mimořádně nízkou základnu, ale zlepšení je vidět, což je hlavní. Nemá zatím smysl ho přeceňovat, až příští měsíce ukáží, zda se kurz promítl také do nových zakázek. Tady existuje jistý zajímavý příslib z prosincových průmyslových dat – nové zakázky ze zahraničí vzrostly o více než 28 % (tuzemské pouze o necelých 8 %).

Zahraniční poptávka měřená novými zakázkami se zvyšovala i před intervencemi, ale podstatně pomaleji. Kdybychom to srovnali s celým 4. čtvrtletím 2013, tak nové zahraniční zakázky vzrostly o 17,8 %, celoročně o 5,8 %. Jak vidno, prosinec potvrdil soustavný růst, ale s prudkou akcelerací.

Pokračování článku Luboše Smrčky z 11. února 2014 najdete na serveru Investujeme.cz.

Zdroj: Investujeme.cz

reklama
reklama