Užitečné tipy pro začínající investory

Užitečné tipy pro začínající investory

| redakce

Investování připadá mnohým začátečníkům složité a nebezpečné. Čím dříve však začnete, tím lépe. Čas je totiž nejlepší přítel mladého investora. Když začne brzy, odpadne mu strach z poklesů a může investovat pravidelně, aby měl více zainvestováno během příznivějšího "tržního počasí". Jak na to, radí Peter Hodson, šéf nezávislé analytické a poradenské společnosti 5i Research.

1. Držte poplatky na uzdě

Poplatky jsou investorské peklo. Různé poplatky za správu fondů a další produkty mohou ukrojit většinu z dlouhodobých výnosů. A co je nejvíce k vzteku, z účtu se strhávají, i když ceny aktiv padají. Důraz na redukci nákladů tak může ve finále znamenat rozdíl mezi podprůměrným a velmi slušným důchodem.

2. Nehoňte se za velkými výhrami

Mnozí mladí investoři věří, že vzhledem k tomu, že je čas na jejich straně, mohou se honit za vyšším "investičním skóre". Mladí sice mohou hrát s větším rizikem než třeba investoři ve středním věku, to ale neznamená hazardovat. Uchránit kapitál je stejně důležité jako vydělat. Investice do malých společností jsou v pořádku, ale ujistěte se, že jsou kvalitní a mají šanci se v byznysu prosadit.

3. Diverzifikujte s ETF

Omezte nákupy podílových fondů a zaměřte se více na ETF. Poplatky jsou u nich mnohem nižší, získáte okamžitou diverzifikaci a s velkou pravděpodobností i lepší výnos než u podílových fondů. Vhodné je do portfolia zařadit některé hlavní ETF jako iShares S&P/TSX 60 Index Fund (XIU/TSX) nebo SPDR S&P 500 ETF (SPY/NYSE) a k nim do mixu hrstku akciových blue chips.

4. Investujte pravidelně

Investujte každý měsíc 10 % z platu. S pravidelnými příspěvky si vytvoříte investiční disciplínu, a navíc se z nenáviděné volatility stane váš přítel.

5. Těžte z poklesů trhu

Když jako investor začínáte a plánujete investici s horizontem několika desetiletí, chcete raději, aby trh klesal, nebo rostl? Samozřejmě aby klesal a nakupovali jste na začátku co nejlevněji! Paradoxně mají ale všichni lepší pocit, když jde trh nahoru. Pokud změníte názor, nebudete se už muset obávat tržního krachu a v panice vyprodávat pozice.

Zdroj: valuewalk.com

reklama
reklama