Nová realita: Sázka na Čínu skrze ETF

| redakce

Zařadit do portfolia nejlepší čínské akcie byl donedávna pro drobné investory problém. Vše mění nový ETF z dílny Deutsche Asset & Wealth Management, který jako první v Evropě nabízí přímou investici do portfolia top akcií z Číny.

I když se čínský akciový trh z hlediska tržní kapitalizace řadí mezi největší na světě, zastoupení čínských titulů v portfoliích investorů zůstává nízké. Důvodem menší váhy čínských akcií je omezení nákupů pro zahraniční investory.

Specifika čínského akciového trhu

Akcie obchodované v Číně jsou rozděleny do dvou skupin. První skupinu reprezentují A-akcie, které jsou k dispozici pro čínské investory a zahraniční institucionální investory s povolením. S "áčkovými" akciemi se obchoduje na burzách v Šanghaji a Šen-čenu.

Druhou skupinu reprezentují ostatní akcie, které jsou přístupné i ostatním zahraničním investorům. Setkáte se s označením B-akcie, H-akcie, Red-Chips a P-Chips.

  • B-akcie jsou obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu.
  • S H-akciemi se obchoduje především v Hongkongu.
  • Red-Chips jsou čínské společnosti často ve vlastnictví státu nebo státem kontrolované, obchodované v Hongkongu.
  • P-akcie jsou čínské společnosti ze soukromého sektoru a jsou také obchodované v Hongkongu.

Zahraniční investoři bez příslušných povolení mají možnost investovat do druhé skupiny akcií. Tyto tituly však příliš dobře nereprezentují čínský akciový trh. Tomu dominují A-akcie, které podle tržní kapitalizace tvoří 75 % trhu. Do této skupiny patří více než 2 400 titulů ze všech odvětví ekonomiky.

První evropský ETF investující přímo do titulů z indexu CSI 300

Společnosti Deutsche Asset & Wealth Management a Harvest Global Investments uvedly na trh db x-trackers Harvest CSI300 Index UCITS ETF (DR), který jako první v Evropě přímo nakupuje do portfolia čínské A-akcie z indexu CSI 300. Nikdy předtím evropské regulační orgány vznik obdobného fondu nepovolily. Dosud nabízené fondy uplatňovaly syntetickou replikaci indexu. S novým ETF můžete obchodovat od 16. ledna na burzách v Německu (Deutsche Börse) a Londýně (London Stock Exchange).

Obdobný ETF, který jako první na světě fyzicky investoval do "áčkových" čínských akcií, je od listopadu minulého roku obchodován i na Newyorské burze. Fond získal krátce po uvedení na burzu více než 100 milionů dolarů, nyní spravuje více než 200 milionů dolarů.

Složení ETF

Jak již bylo zmíněno, db x-trackers Harvest CSI300 Index UCITS ETF uplatňuje úplnou fyzickou replikaci indexu CSI 300. Do portfolia je zařazeno 300 titulů (A-akcií) s největší tržní kapitalizací a likviditou. Téměř 40 % portfolia zaujímají akcie ze sektoru finančních služeb, necelých 16 % získaly průmyslové firmy a mírně přes 15 % společnosti ze sektoru spotřebního zboží. Nejmenší váhu v portfoliu má sektor telekomunikací (0,52 %). Celková roční nákladovost ETF je 1,10 %. Měnou fondu je americký dolar. Dividendy jsou vypláceny investorům.

Sektorová alokace portfolia
Sektorová alokace portfoliaZdroj: ETFs.cz
TOP 10 titulů v portfoliu
TOP 10 titulů v portfoliuZdroj: ETFs.cz

Pokračování článku Romana Müllera z 5. února 2014 najdete na serveru ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama