Týden na trzích podle burzovních grafů: Nový Bernanke vliv býkům do žil čerstvou krev

| Josef Košťál

Poslední tři týdny byly velice rušné. Nejprve si medvědi užili rychlý propad indexu S&P 500 o 100 bodů, býci ale odpověděli ještě rychlejším návratem. A přitom se vlastně nic nestalo ani nezměnilo, podmínky na trzích byly stále stejné, ať už byla cena na 1 850, nebo 1 740. Fundamentální data jsou stále smíšená, elita ve Washingtonu se nemění a geopolitická situace je relativně stabilní.

S&P 500

Trh má za sebou druhý zelený týden v řadě. Zóna 1 800 až 1 810 se jako potenciální rezistence neosvědčila. Index S&P 500 bez problémů pokračoval nahoru a v týdnu přidal přes 2 %. Nyní se blíží k rezistenci na historických maximech okolo 1 850 bodů. Pokud ji překoná, bude to silný býčí signál. Nejbližší support je 1 800, ovšem klíčovým supportem je únorové minimum 1 740.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX pokračoval celý týden v poklesu a vrátil se pod horní linii dlouhodobého rozpětí 12 až 15. Potvrzuje momentální převahu býků.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Ve většině případů bývají propady rychlejší než růst. Cena může několik měsíců pomalu šplhat nahoru, následuje rychlý propad, který během týdne celý zisk vymaže. Tentokrát to ale bylo jinak. Že by pokračování roku 2013, kdy poklesy byly okamžitě využity k nákupům?

Úternímu růstu pomohl "nový Bernanke" Janet Yellenová, jejíž vyjádření ve Sněmovně reprezentantů bylo vyhodnoceno jako "holubičí" a index S&P 500 se po třech týdnech vrátil nad 50denní klouzavý průměr.

Čtvrteční a páteční růst nebyl podpořen nadprůměrným objemem obchodů. Index se přiblížil k rezistenci, trhy jsou překoupené a pravidlo "na sever a na jih" ještě platí. Po každém růstu následuje alespoň mírný pokles.

reklama
reklama