Burzovní kalendář 17. 2. - 21. 2. 2014

| redakce

Data z nemovitostního trhu a o inflaci v USA budou patřit v novém týdnu k nejsledovanějším. Vedle toho budou podstatné předběžné výsledky průzkumů mezi nákupními manažery v USA, eurozóně i Číně, vyjde také německý index nálady ZEW. Pokračuje také výsledková sezóna ve světě, na pražské burze si vybírá oddechový čas. V Japonsku zasedá centrální banka, která může uvažovat o navýšení podpory ekonomiky, na kterou může zatlačit dubnové zvýšení daní.

USA

17/2 Trhy zavřené (Presidents' Day)

18/2 až 21/2 Výsledková sezóna (Coca-Cola, Herbalife, Wal-Mart, Tesla Motors, Hewlett-Packard, Newmont Mining)

18/2 Index aktivity newyorského Fedu (Empire State)

18/2 Index cen domů NAHB

18/2 Tržby on-line obchodů

19/2 Zahájená výstavba

19/2 Index cen výrobců

19/2 Zápis z jednání FOMC

19/2 Projevy členů Fedu Jamese Bullarda a Johna Williamse

20/2 Index spotřebitelských cen

20/2 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

20/2 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

20/2 Index aktivity filadelfského Fedu

20/2 Předstihové ukazatele

21/2 Prodeje existujících domů

21/2 Projev Jamese Bullarda (Fed, St. Louis)

Americké akcie mají za sebou nejlepší týden od začátku roku. Dow zesílil o 2 %, S&P o 2,1 % a Nasdaq o 2,7 %. Pro všechny tři burzovní indexy jde o druhý ziskový týden v řadě a nejlepší týden roku 2014. Nasdaq jej zakončil na 13,5letém maximu.

Poslední tři týdny byly velice rušné. Nejprve si medvědi užili rychlý propad indexu S&P 500 o 100 bodů, býci ale odpověděli ještě rychlejším návratem. A přitom se vlastně nic nestalo ani nezměnilo, podmínky na trzích byly stále stejné, ať už byla cena na 1 850, nebo 1 740. Fundamentální data jsou stále smíšená, elita ve Washingtonu se nemění a geopolitická situace je relativně stabilní.

"Trh má za sebou druhý zelený týden v řadě. Zóna 1 800 až 1 810 se jako potenciální rezistence neosvědčila. Index S&P 500 bez problémů pokračoval nahoru a v týdnu přidal přes 2 %. Nyní se blíží k rezistenci na historických maximech okolo 1 850 bodů. Pokud ji překoná, bude to silný býčí signál. Nejbližší support je 1 800, ovšem klíčovým supportem je únorové minimum 1 740," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Úternímu růstu pomohl nový Bernanke Janet Yellenová, jejíž vyjádření ve Sněmovně reprezentantů bylo vyhodnoceno jako "holubičí" a index S&P 500 se po třech týdnech vrátil nad 50denní klouzavý průměr. Čtvrteční a páteční růst nebyl podpořen nadprůměrným objemem obchodů. Index se přiblížil k rezistenci, trhy jsou překoupené a pravidlo na sever a na jih ještě platí. Po každém růstu následuje alespoň mírný pokles," varoval před dalším krátkodobým optimismem.

V týdnu republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů schválila v poměru 221 ku 201 návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států bez dalších podmínek a limitujících opatření zvýšit dluhový strop. Americký ministr financí Jack Lew již dříve upozornil, že Spojené státy na dluhový strop v případě neshody demokratů a republikánů narazí 27. února. Pokud by se tak skutečně stalo, hrozilo by, že se země dostane do platební neschopnosti. V úterý pro přijetí "čistého" zákona o zvýšení limitu pro státní zadlužení zvedlo ruku 28 republikánů včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který v předstihu uvedl, že pro návrh bude hlasovat pouze nejmenší potřebný počet republikánů. Dluhový strop by tak neměl být zásadním rizikem až do března 2015.

Hlavní události uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

Investoři se v novém týdnu po volném pondělí, kdy je státní svátek, zaměří na další porci firemních výsledků. Ty oznamuje 41 firem z indexu S&P 500. Dosavadní výsledková sezóna je lepší, než se čekalo, na úrovni zisků i tržeb, výhledy firem jsou ale stále velice opatrné. Svá čísla za poslední kvartál loňského roku oznámí například Coca-Cola, Hewlett-Packard nebo Wal-Mart, jehož údaje ukáží, jak velkou náladu utrácet měli na konci roku běžní Američané. Přehled očekávaných výsledků firem nejen z USA najdete ZDE.

Z makrodat budou důležité údaje z realitního trhu, jehož oživení v druhé polovině loňského roku postupně ztrácelo energii. Z hlediska měnové politiky Fedu zásadní pak bude lednová statistika vývoje spotřebitelských cen. Čeká se mírný růst meziroční míry inflace na 1,6 %, meziměsíčně by ceny měly narůst pouze o 0,1 %. Data z USA ovlivňuje v posledních týdnech extrémní zimní počasí. Pod pokličku lednového zasedání FOMC investoři nahlédnou ve středu po zveřejnění zápisu z jednání.

Takhle špatné maloobchodní tržby a průmyslová výroba srazily odhady růstu amerického HDP Takhle špatné maloobchodní tržby a průmyslová výroba srazily odhady růstu amerického HDP Analytici a stratégové se zase jednou zachovali jako stádo ovcí. Pár horších dat z americké ...

Expertka z BNP Paribas: Na čem vydělávat, když Fed utahuje kohoutky?

Expertka z BNP Paribas: Na čem vydělávat, když Fed utahuje kohoutky? Na které akcie a sektory sázet v době takzvaného taperingu? Pamela Woo z americké divize ...
Laszlo Birinyi: Americké akcie v prvním pololetí předvedou další vlnu rally Laszlo Birinyi: Americké akcie v prvním pololetí předvedou další vlnu rally Index S&P 500 se podle známého investora vyšplhá do začátku července na 1 900 bodů. ... Janet Yellenová: Fed bude pod mým vedením pokračovat v monetární politice Bena Bernankeho Janet Yellenová: Fed bude pod mým vedením pokračovat v monetární politice Bena Bernankeho Nová šéfka Fedu Janet Yellenová vystoupila poprvé v nové funkci před členy amerického Kongresu. V ...
reklama
reklama