Chudých 99 % by si mělo přestat stěžovat

| redakce

Bud Konheim, šéf luxusní módní společnosti Nicole Miller, vzkazuje 99 % "chudých" Američanů, že by si měli přestat stěžovat a konečně pochopit, jaké mají štěstí. Ve většině světa by je jejich příjmy zařadily mezi bohaté.

"Chudoba v USA představuje v 99 % zbylých částí světa bohatství," tvrdí Konheim a poukazuje na příklad Američana, který vydělává 35 tisíc USD. V Indii, Číně a dalších zemích by byl považován za bohatého. Komentáře na téma příjmové nerovnosti v USA působí v podání šéfa firmy prodávající luxusní šaty kontroverzně.

Abyste se v USA dostali do vrchního 1 %, musíte vydělávat 500 tisíc USD ročně. "Globálně vás ale do nejbohatšího 1 % dostane již příjem 34 tisíc USD ročně," uvádí Branko Milanović, ekonom Světové banky. V Číně postačí 91 tisíc ročně, abyste patřili do TOP 1 %, v USA ale tato částka odpovídá zhruba nejbohatší čtvrtině obyvatelstva (podle statistik Internal Revenue Service a čínské Jihozápadní univerzity financí).

S příjmem 35 tisíc USD ročně jste v Číně někde kolem šedesátého percentilu (tedy ve vyšší střední třídě). V Indii je situace podobná jako v Číně - abyste se zařadili mezi smetánku, potřebujete vydělávat přes 87 tisíc USD ročně. Vyplývá to z posledních propočtů z World Top Incomes Database. Mezní daňová sazba pro bohatší v Indii začíná na příjmu kolem 16 tisíc USD. Příjem 35 tisíc USD ročně by odpovídal vyšší třídě.

Konheim připouští, že je vnímání bohatství relativní. Posuzujete ho ve vztahu k životnímu standardu lidí kolem sebe a nákladům země nebo města, v němž žijete. S 35 tisíci byste byli sice za vodou ve venkovské Indii nebo Číně, ale protloukali se v některých částech USA.

Reakce na Konheimovy komentáře: Kdo si víc stěžuje - 1 %, nebo 99 %?

Zdroj: CNBC

reklama
reklama