Čínské banky za 5 let narostly tak jako ty americké za 100 let. Kreditní bublina je fakt, neznámou jsou její dopady nebo řešení

| redakce

Charlene Chu z Fitch vysvětluje, jak rychle čínské banky (především skrze masivní úvěrování stavebního boomu) za uplynulých 5 let narostly. Konkrétně jde o zhruba 15 bilionů USD hodnoty, tedy o objem celého amerického komerčního bankovnictví.

Lepší představu o velikosti investic do rozvoje infrastruktury a výstavby (nový mrakodrap každých 5 dnů, přes 30 nových letišť, asi 10 tisíc kilometrů vysokorychlostních železnic, desitky tisíc kilometrů dálnic a další příklady) nabízí Robert Peston z BBC.

Číňané mají oproti velkým západním ekonomikám tu výhodu, že mohou teoreticky naplánovat téměř cokoli. Zda se jim podaří naplánovat i provést útěk z obrovské kreditní bubliny, kterou ilustruje mimo jiné i rychlý růst nekvalitních (nesplácených) půjček, je otázka. Otázka důležitá pro celý svět, Čína je totiž druhou největší ekonomikou světa a motorem poptávky po mnoha komoditách i produktech.

Zdroj: BBC

reklama
reklama