Co musíte ráno vědět (18. února)

| redakce

Jak zahájily týden akciové burzy v Evropě, co by si přál Miloš Zeman a jak se projevuje americký patriotismus v reklamě? To vše musíte ráno vědět.

1. Burzy v USA zůstaly zavřené, evropské akcie se obchodovaly smíšeně

Ve Spojených státech se v pondělí kvůli státnímu svátku neobchodovalo, dění na ostatních trzích tak zůstalo poklidné. Evropské akcie po nejlepším týdnu v letošním roce pokračovaly v posilování. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,09 %, francouzský CAC 40 naopak 0,11 % ztratil a německý DAX uzavřel obchodování mírně pod nulou se ztrátou 0,06 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o téměř 0,4 %. Nejvíce se dařilo realitnímu sektoru a odvětví základních materiálů, mírně pod nulou se naopak pohybovaly automobilky, síťové odvětví a stavební sektor.

Hedgeové fondy na konci loňského roku investovaly do eBay, Facebooku i General Motors

Konfiskace jako horké téma: Úspory lidí v bankách mají zalepit mezery v evropských financích

2. Pražská burza v úvodu týdne posílila

Index PX v pondělí zpevnil o 0,60 % na 1 033,30 bodu. Nejobchodovanějším titulem dne byla skupina ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,68 % a obstaraly téměř polovinu všech obchodů na burze. Dařilo se i bankovním titulům - Komerční banka podražila o 0,90 % a Erste Group Bank o 1,16 %. Přes dvě procenta naopak ztratila těžařská společnost NWR a zlevňovaly i akcie mediální CETV a developera Orco.

Komerční banka, Erste Group Bank a VIG by letos měly patřit v Praze k tomu lepšímu. Velké banky u nás mohou mít problém s novou konkurencí

Šéf strategie ČEZ Cyrani pro Investiční web: Temelín dostavíme

Držet, prodat, nebo koupit? Co je podle odborníků nejlepší udělat s akciemi NWR?

3. Očekávané události

Ve Spojených státech bude zveřejněn index aktivity newyorského Fedu a dozvíme se vývoj cen domů a tržby internetových prodejců. Spojené království odhalí vývoj inflace a průzkum institutu ZEW ukáže, jaká je ekonomická nálada v Německu i eurozóně. V Japonsku centrální banka rozhodne o měnové politice, změna směru se neočekává, spekuluje se spíše o zvětšování podpory ekonomiky. Co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři. V úterý zveřejní hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2013 například Coca-Cola, Herbalife nebo BHP Billiton. Přehled očekávaných výsledků najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Slovinsko chce dokončit privatizaci v letošním roce

Slovinsko chce dokončit prodej 13 státních podniků a bank do konce roku. Řekla to v pondělí v rozhovoru pro německý list Handelsblatt slovinská premiérka Alenka Bratušeková.

5. O další pomoci pro Řecko se prý bude jednat nejdříve v srpnu

O případné nové finanční pomoci pro silně zadlužené Řecko se bude jednat nejdříve v srpnu. Uvedl to v pondělí podle agentury AFP šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem.

Co všechno potřebujete vědět o bankovní unii

6. Zeman by přivítal, kdyby se Areva vrátila do tendru na Temelín

Prezident Miloš Zeman by přivítal, kdyby se společnost Areva vrátila do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Podle něj by zařazení vyloučené francouzské firmy mohlo snížit cenu zakázky. Byl by pro vypsání nového výběrového řízení na dostavbu Temelína. Toho se nyní účastní americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Prezident to řekl během pondělní návštěvy Jihočeského kraje.

Šéf strategie ČEZ Cyrani pro Investiční web: Temelín dostavíme

7. Bundesbank se nebojí důsledků výkyvů na rozvíjejících se trzích

Výkyvy na finančních trzích v rozvíjejících se zemích nezhatí oživení světové ekonomiky. To by v letošním roce naopak mohlo zesílit. Uvedla to v pondělí německá centrální banka Bundesbank ve své měsíční zprávě.

Petr Koblic: Bouře na mladých trzích Česko nezasáhnou, i když nás mnozí stále házejí do jednoho pytle s problematickými ekonomikami

Čeho se bojí klienti Goldman Sachs?

8. Bitcoinová burza MtGox opět umožní výběry bitcoinů

Burza MtGox v pondělí oznámila, že si uživatelé brzy budou moci opět vybrat své účty. MtGox je druhou největší bitcoinovou burzou na světě, v minulém týdnu zajistila kolem 18 % celkových obchodů s digitální měnou. Zastavení výběrů, kvůli němuž uživatelé nemohli své prostředky převádět do dolarů, vedlo k prudkému poklesu ceny až na téměř 200 dolarů.

9. Nesplácené úvěry v Číně vzrostly na nejvyšší hladinu od finanční krize

Nesplácené úvěry u čínských bank rostly devátý kvartál v řadě a vyšplhaly se na nejvyšší hladinu od září 2008. Objem nesplácených úvěrů vzrostl v minulém čtvrtletí o 28,5 miliardy jüanů na 592,1 miliardy jüanů. Podíl nesplácených půjček činí rovné procento, což je navýšení o 0,03 procentního bodu oproti předchozímu čtvrtletí.

Čínské banky za 5 let narostly tak jako ty americké za 100 let. Kreditní bublina je fakt, neznámou jsou její dopady nebo řešení

10. Italský prezident pověřil Mattea Renziho sestavením nové vlády

Politická krize v Itálii, která vyvrcholila v pátek rezignací premiéra Enrika Letty, by mohla být u konce. Prezident Giorgio Napolitano se v pondělí sešel s předsedou Demokratické strany Matteem Renzim, který Lettu kritizoval nejhlasitěji a požadoval jeho odstoupení, a pověřil ho sestavením nové vlády. Renzi prohlásil, že o koalici začne jednat v úterý. Strana bývalého premiéra Silvia Belusconiho Forza Italia se již vyjádřila, že se vidí spíše v roli konstruktivní opozice.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Amerika, země zaslíbená

Společnost Coca-Cola, která v úterý zveřejní hospodářské výsledky za uplynulý kvartál, na letošním Super Bowlu uvedla reklamu, která měla oslavovat Spojené státy jako multikulturní zemi plnou diverzity. Její spot sice mnoho diváků okouzlil, na druhou stranu však několikajazyčná verze písně "America the Beautiful" vyvolala vlnu kritiky.

reklama
reklama