Jak na konci loňského roku míchaly pozicemi v portfoliu dvě investorské legendy?

| redakce

Leon Cooperman a John Paulson minulý týden zveřejnili, jak obchodovali v posledním kvartálu loňského roku. Mezi jejich pozicemi najdeme známá jména i překvapivé sázky.

Leon Cooperman (Omega Advisors)

Leon Cooperman
Leon Cooperman

Firma nakupovala 16 nových akcií, navýšila pozice ve 22 akciích, vyprodala kompletně 13 titulů a snížila podíly ve 26 firmách.

Cooperman nakoupil ve 4Q2013 přes milion akcií General Motors, více než 8 milionů akcií firmy Sunedison, přes 3 miliony akcií T-Mobile US a více než 2 miliony akcií společnosti Weyerhaeuser. Dále nakoupil asi 850 tisíc akcií eBay, téměř 1,2 milionu akcií United Continental Holdings a přes 400 tisíc akcií IntercontinentalExchange Group.

Největší pozicí v portfoliu byla Sprint Corporation (přes 6 %, dokoupeno 5,2 milionu akcií). Přidal také pozice v Sirius XM Holdings (6,6 milionu akcií) a Caesars Entertainment (přes 2 miliony nově nakoupených akcií). Přibylo také 21 500 akcií JPMorgan a 414 tisíc akcií DISH Network. Dále narostl podíl v Thermo Fischer Scientific (209 tisíc akcií), v AIG (39 500 akcií) a Citigroup (92 tisíc akcií).

Coopermanova společnost naopak opustila pozice ve společnostech Merck & Co. a Penn National Gaming (prodej více než 1,5 milionu akcií). Prodala také všech 9,4 milionu akcií firmy Polycom a veškerých pozic ve společnosti LinnCo. Největšími prodeji byly "exity" z firem Atmel a Validus Holdings.

John Paulson (Advantage Fund)

John Paulson
John Paulson

Paulsonův fond loni zhodnotil vložené peníze o téměř 30 %, a to navzdory mizernému výkonu zlata, které bylo v portfoliu významně zastoupeno. Největšími vítězi byly akcie firem po reorganizaci a telekomunikační společnosti.

V rámci telekomunikačního sektoru, v němž Paulson očekává konsolidaci, se mezi nejlepší tituly v portfoliu zařadily MetroPCS, Sprint a Leap Wireless International. Všechny se podle známého investora mohou stát cílem převzetí. Paulson je také jedním z 10 největších akcionářů Time Warner Cable, která se stala předmětem akvizice ze strany společnosti Comcast.

Paulson má dále v oblibě Life Technologies (biotechnologie, výzkum DNA), Kodiak Oil & Gas (ropa z břidlic) a Houghton Mifflin Harcourt (vydavatelství). Líbí se mu i Hartford Financial Services, Caesars Entertainment (kasina) a MGM Resorts International.

Jednou z nejúspěšnějších investic fondu byla Extended Stay America. Naopak největším poraženým bylo zlato, které ale podle Paulsona nyní nabízí spíše růstový než poklesový potenciál.

Portfolio fondu Johna Paulsona na konci roku 2013

Nepřekvapí proto, že v portfoliích společnosti Paulson & Co. investor nadále drží 10,2 milionu akcií ETF SPDR Gold Trust. Také stále sází na akcie těžařů zlata (Agnico Eagle Mines - 1 011 880 akcií, Allied Nevada Gold - 1 502 184 akcií, AngloGold Ashanti - 31 413 135 akcií, Gold Fields Limited - 6 529 748 akcií, IAMGOLD - 3 863 912 akcií). Zásadní pozici společnost nadále drží v akciích Freeport-McMoRan Copper & Gold (15,5 milionu akcií).

Paulson také na konci roku, podobně jako řada dalších velkých investorů, měl vsazeno na General Motors (1 865 706 akcií).

Zdroj: valuewalk.com

reklama
reklama