Tři typy investorů, kteří by teď měli prodávat akcie

Tři typy investorů, kteří by teď měli prodávat akcie

| redakce

Při investování se zpravidla nevyplácí rozhodovat se na základě toho, co právě dělá trh. Zkušenosti velkých investorů i řada akademických studií nám káží, že se nemáme pokoušet trh časovat, protože to není v lidských silách, a že nejlépe uděláme, když nakoupíme a budeme držet. Několik výjimek ale potvrzuje pravidlo.

Americký akciový trh už vylétl o více než 150 % z minima v roce 2009 a rostou obavy z toho, že akciové valuace již připomínají stav, kdy byl trh v bublině. Pokud patříte do některé z následujících tří skupin investorů, věřte, že neprohloupíte, když budete raději rychle prodávat.

1. Více štěstí než rozumu

Koupili jste akcii na základě toho, co vám poradil švagr, soused nebo profláklá celebrita typu Jima Cramera? Show Mad Money na CNBC je spíše zábavou než pečlivým analytickým výzkumem. Velmi snadno by se mohlo stát, že skončíte s investicemi, které již všichni považují za "přepálené". Pokud vám přinesly zisky sázky na základě žhavých tipů, věřte, že za to vděčíte štěstí, ne investorským dovednostem.

Jedním takovým žhavým tipem byla na začátku roku 2013 Fannie Mae, symbol hypotéční krize po boku Freddie Mac. Obě firmy přijaly velké množství peněz od vlády a trh je odepsal. Ve zpětném pohledu byl následný vývoj cen jejich akcií působivý - Fannie Mae vyskočila z 0,30 USD na 3 USD. Na desetinásobek!

Pokud jste Fannie Mae za tak nehorázně levnou cenu riskli nakoupit bez analýzy, máte z pekla štěstí. Ale moc ho nepokoušejte. Nikdo neví, jestli půjde akcie nahoru, nebo dolů. Ani vy.

2. Investiční skladiště

Investujete, nebo jen investice shromažďujete? Když investování nebudete věnovat pozornost, můžete skončit s nesourodým portfoliem, které jako celek nebude dobře fungovat.

Zdědili jste dluhopisy od dědečka? Nebo koupili akcii firmy, v níž kdysi pracoval váš kamarád? Mějte na paměti, že portfolio není skladiště. To, že se mu možná dařilo v uplynulých dvou letech, z něho ještě nedělá dobře sestavené portfolio.

V posledních letech se dařilo téměř všem kategoriím aktiv, takže nezaměňujte býčí trh s vlastní genialitou. Zamyslete se, zda již nepřišel vhodný čas na prodej nahodilých investic a budování strategického portfolia.

3. Systematické časování trhu

Koncept časování trhu zní úžasně. Dělají to slavní hedgeoví manažeři, tak proč byste je nemohli následovat. Pokud máte portfolio, které jste již před nějakou dobou vybudovali na základě určité strategie, vzhledem k současné situaci na trhu se vyplatí uvažovat o rebalancování. A můžete tomu říkat systematické časování trhu (vcelku sexy označení pro to, že potřebujete vaše portfolio rebalancovat).

Vezměme si například "tradiční" portfolio s 60 % akcií a 40 % dluhopisů. Protože se akciím dařilo v minulém roce velmi nadprůměrně, vaše portfolio už může sestávat ze 70 % akcií. V tom případě prodávejte akcie a nakupujte dluhopisy, abyste se dostali zpět na poměr 60 ku 40.

Rebalancování není denní nebo týdenní aktivita. Systematicky znamená prodávat na základě specifických kritérií v závislosti na tom, co se na trhu děje, ne podle nálady. Pokud nyní uvažujete o prodeji, je velký rozdíl mezi prodejem ze strachu a strategickým prodejem ve snaze vyhnout se ošemetné situaci popsané Warrenem Buffettem. "Stoupající vlna (nebo trh) dokáže ukrýt řadu hříchů. Kdo plave nahý, zjistíte až ve chvíli, když vlna opadne." Možná máte jiný názor, ale je jistější vzít si plavky.

Zdroj: New York Times

reklama
reklama