Anketa: Jaká je nejlepší investice ve střední Evropě?

| Jan Sochor

Středoevropské trhy loni nic oslnivého nepředvedly. PX ztratil 5,5 %, koruna oslabila kvůli intervenci ČNB, k euru klesal i polský zlotý, a přestože americké nebo evropské akcie připsaly dvouciferné zisky, klesl mírně také polský akciový index. Právě kvůli těmto propadům byl však letos mohla střední Evropa západní trhy dohánět. Zeptali jsme se odborníků na jejich tipy na nejlepší investice v našem regionu.

Ľuboš Mokráš

Ľuboš Mokráš, analytik, Česká spořitelna

Myslím, že pro střednědobé a dlouhodobé investory je region střední a východní Evropy (CEE) dobrým cílem. Nejperspektivnějším trhem v regionu je díky velikosti i solidnímu makroekonomickému výhledu Polsko. Proto bych, co se investic týče, sázel na polský zlotý, případně polské dluhopisy.

Pavel Sobíšek

Pavel Sobíšek, hlavní ekonom, UniCredit Bank

Obecně vytváří region střední a východní Evropy investiční příležitosti z titulu ekonomické vazby na eurozónu, jejíž růst letos citelně zrychlí. CEE je ale dost nehomogenní region, každá země má své problémy. Z hlediska měnových trhů může být v horizontu roku 2015 příležitostí uměle oslabená česká koruna. Dluhopisy se v mnoha zemích regionu zdají být drahé, jedinou šancí snad může být očekávání zlepšení ratingu některé balkánské země. U akciových investic se příležitosti jistě najdou, nečekám ale v žádné zemi vysoce nadprůměrnou výkonnost celého indexu.

Miroslav Frayer

Miroslav Frayer, analytik, Komerční banka

Střední Evropa jako celek je určitě preferovanějším teritoriálním sektorem než například některé asijské či latinskoamerické regiony. V rámci CEE můžeme za relativně nejbezpečnější přístav považovat Českou republiku, nejvíce rozkolísaným trhem se naopak zdá být Maďarsko, které také nejvíce reaguje na všeobecné výprodeje na rozvíjejících se trzích. Dobrou investiční příležitost podle nás představují například akcie Erste Group Bank, u nichž letos očekáváme až 35% potenciál výnosu. Z regionálních měn by se mělo zřejmě nejlépe dařit polskému zlotému, který by měl zejména v druhé polovině roku zpevňovat s tím, jak centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby.

Anketa: Jiří Šimara

Jiří Šimara, analytik, CYRRUS

Region střední a východní Evropy se nyní netěší přílišnému zájmu investorů. Z velké části je za tím stále ještě anemický ekonomický růst, přičemž sentiment domácích ekonomických subjektů nenaznačuje zlepšení situace. Pokud bych měl vybírat, koho označit za "hero", a koho za "zero" regionu, pak by to bylo Polsko jako země nejvíce atraktivní pro investice, a na druhé straně Maďarsko, kde je obrovským strašákem politické riziko. Akciovým trhům zemí CEE bych se s vidinou vyšší atraktivity trhů, jako jsou USA, Německo či Japonsko, úplně vyhnul. Zajímavé by však mohly být korporátní dluhopisy v kategorii high yield.

reklama
reklama