Centrální bankéři jako jeden muž (a jedna žena)? Iluze! Krize je za dveřmi

Centrální bankéři jako jeden muž (a jedna žena)? Iluze! Krize je za dveřmi

| redakce

Grant Williams, editor a hlavní investiční stratég Mauldin Economics, ve svém čtyřicetistránkovém dokumentu z 10. února odhaluje pravdu o centrálních bankách. Yellenová podle něj v podobě prestižní funkce v čele Fedu dostala do ruky pořádně hořký kalich.

Indie volá po obnovení spolupráce mezi centrálními bankami

Raghuram Rajan, dříve hlavní ekonom MMF a v současnosti guvernér indické centrální banky, varoval před selháním v koordinaci světové měnové politiky. Stalo se tak poté, co Fed přistoupil k omezení stimulace, které vedlo k oslabení měn mladých trhů od indické rupie po tureckou liru.

V oznámení Fedu z 29. ledna nebyla ani zmínka o rozvíjejících se ekonomikách. Přitom Rajan zdůrazňuje, že mladé trhy pomohly vymanit světovou ekonomiku z krize, která začala v roce 2008. "Vyspělé země musejí být součástí procesu ozdravení a nemohou si začít v určitý okamžik mýt ruce a tvrdit 'uděláme, co budeme potřebovat, a vy se přizpůsobíte'," poznamenal Rajan.

Odteď kope každý za sebe. A mladé trhy trpí

Klíčovým rysem politiky centrálních bank během posledních pěti let byla spolupráce jejich hlavních představitelů. Sice šlo v několika případech o kooperaci nedobrovolnou, nicméně investoři měli dojem, že spolu centrální bankéři komunikují a vysílají k nim unifikovanou zprávu (nízké sazby a dostupné peníze navždy).

Pak ale přišlo omezování QE (takzvaný tapering) a členové FOMC se dušovali, že "tapering není utahování měnové politiky". V USA se to skutečně jako utahování neprojevilo, nezamýšlené důsledky pro jiné ekonomiky byly ale o to citelnější.

Velkým problémem je to, že během finanční krize narostla moc, kterou disponují centrální bankéři, do nevídaných rozměrů. Příčinou byly implementace jednoho mimořádného opatření za druhým ve snaze zachovat status quo. Mladé trhy mezitím zažily silný příliv kapitálu, protože program QE k nim směřoval miliardy dolarů v honbě investorů za výnosy. Nyní jsou v bezvýchodné situaci.

Bezvýchodná situace mladých trhů
Bezvýchodná situace mladých trhů

Mandát lhát

Anatole Kaletsky říká, že stejně jako měl James Bond povolení zabíjet, mají centrální bankéři licenci lhát, nebo přesněji podávat veřejnosti lži diplomaticky a zdvořile. Nebo slibovat něco, co později nesplní. Nikdo například nebude vinit centrální bankéře z nesplnění slibů o podpoře domácí měny poté, co umožnily masivní devalvaci (což nyní potkalo Argentinu a možná potká i Turecko, Ukrajinu, Rusko a další mladé trhy).

  • 1
  • 2
reklama
reklama